Jaké jsou jejich hlavní výhody a proč je milují celebrity po celém světě?

Zdroj: Youtube

Udržitelný luxus

Metody výroby diamantů v laboratoři jsou známé už po desetiletí, ovšem až v posledních letech dosáhly technologie takové úrovně, že je dnes možné vyrábět kameny využitelné i pro šperkařské účely. Svými chemickými a fyzikálními vlastnostmi včetně brilance jsou přitom laboratorně vypěstované diamanty totožné s těmi pravými. Rozeznat těžený diamant od laboratorního dokáže dokonce většinou jen odborník, a to s použitím speciálních přístrojů, jako je šperkařská lupa.

Šetrné k životnímu prostředí

Hlavní výhodou laboratorních diamantů je jejich šetrnost k životnímu prostředí. Těžené diamanty se totiž získávají z hlubokých vrstev planety Země pomocí postupů, které se bez nadsázky dají označit za drancování přírody. Navíc je jejich těžba často spojována se špatnými pracovními podmínkami horníků, či dokonce s válečnými konflikty. Nic z toho v případě laboratorních diamantů neplatí, a jedná se tak o ekologickou i etickou alternativu těžených kamenů.

Nekrvavé diamanty

Největší výhoda umělých kamenů přesto netkví v ceně. Přírodním diamantům se totiž neříká krvavé nadarmo. Jejich těžba je spojená s obrovskými environmentálními a hlavně etickými problémy, a to se podle mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch jen tak nezmění. „Velké klenotnické společnosti se sice své zdroje zlata a diamantů snaží postupně zlepšovat, přesto ale většina z nich zákazníkům zboží získané bez zneužívání lidských práv zajistit nedokáže,“ uvádí zpráva z roku 2020.

Levnější a dostupnější

Dalším benefitem diamantů vypěstovaných v laboratorních podmínkách je jejich cena. Jsou totiž zhruba o 30 % levnější ty těžené. Díky tomu si tak dnes může diamantové klenoty dovolit mnohem větší množství lidí. S vizí šperků s laboratorními diamanty jakožto udržitelnou a finančně dostupnější alternativou klasických klenotů přišla na českém trhu jako první Gabriela Dědičová. „S diamanty jsem pracovala už delší dobu, ale po narození syna se mi změnily priority a nechtěla jsem už být součástí obchodu s těženými diamanty. V té době se už začínaly v zahraničí objevovat šperky s laboratorně vypěstovanými diamanty. Přestože u nás v Česku je zatím nikdo moc neznal, rozhodla jsem se zariskovat a začít vyrábět šperky zdobené výhradně lab-grown diamanty. Risk se nakonec vyplatil – poptávka po těchto k životnímu prostředí šetrných klenotech stále roste. Navíc myslím, že se nám zároveň daří o této udržitelné variantě k těženým diamantům šířit povědomí, což je pro mě další důležitý aspekt," vysvětluje Gabriela Dědičová.

Hit mezi celebritami

Důkazem toho, že jsou laboratorní diamanty skutečným trendem, je jejich už několik let trvající popularita mezi celebritami po celém světě. Jejich milovnicemi jsou například zpěvačky Rihanna a Lady Gaga, vévodkyně Meghan Markle či herečky Emma Watson a Penélope Cruz. K jejich velkým zastáncům patří také herec Leonardo DiCaprio, pro kterého je ochrana životního prostředí mimořádně důležitá. Pokud tedy milujete jedinečné šperky a zároveň vám téma udržitelnosti není cizí, laboratorní diamanty jsou i pro vás tou nejlepší volbou.

Zdroj: Vlasta.cz Human Rights Watch Tiami

Související články