Máte pozvánku na letní party a chcete se trochu blýsknout? Klidně si na cestu obujte baleríny a na místě vyšperkujte svůj outfit střevíčky na jehle. Až vás podpatky omrzí, vrťte se zase k botám bez podpatku. Ale ta chvilka, kdy budete vychytaná do posledního detailu včetně bot, bude stát za to.

Zaklekněte do bloku

Pokud snad máte obavy, že se ve svůdných jehlách budete bořit na zahradě do hlíny, zvolte střevíčky na širším blokovém podpatku, který vám zabezpečí větší pohodlí a stabilnější krok. Máte-li před sebou mejdan na klasické venkovní terase, která je vydlážděná, klidně si obujte jehlové podpatky. Ty sluší klasickým lodičkám, ale i páskovým sandálkům s řemínkem přes nárt nebo velmi moderním „nazouvákům“, tedy pantoflíčkům.

Nejznámější typy podpatků:

  • „Stiletto“ podpatky (odvozeno z italského „stilettare“, tedy píchnutí nebo bodnutí) jsou extrémně vysoké, někdy až 25 cm.
  • „Pumps“ podpatky jsou nižší a malinko širší, stále se však jedná o jehly.
  • „Kitten heels“ neboli „kačenka“ jsou zvláštně tvarované pohodlné podpatky do 5 cm.
  • Blokové podpatky jsou stabilnější a širší.
  • „Sculptural heels“ neboli sochařské podpatky mívají geometrický či jinak atypický tvar a slouží zároveň jako ozdoba boty.

 

S otevřenou patou i šněrováním kolem lýtka

Kromě lodiček s páskem kolem kotníku jsou letním trendem především slingback modely s otevřenou patou a lodičky s bočním vykrojením. Nesmírně stylově vypadají kousky se šněrováním nebo rafinovanými řemínky. Lodičky mohou mít otevřenou špičku nebo patu, potažmo obojí. Pak je důležité stejně jako u sandálků věnovat čas pedikúře a nehtovému designu. Do módy se vracejí „kristusky“, sandálky s koženými pásky omotanými až do půli lýtka, ovšem s vyšším podpatkem. Nosí se i kovové řetízky, mašle a spony zdobené barevnými kamínky nebo sklíčky.

Nebojte se lesku a vybarvěte se!

Léto přeje barvám, a to i na doplňcích. Klasické černé lodičky nesmí v botníku chybět, ale v létě stojí za to trochu se odvázat. Sáhněte po střevíčkách v sytě růžové, sladce jahodové nebo meruňkově oanžové, neopomeňte ani tónování do modra a zelena. Metalické odlesky jsou znovu v oblibě, proto se odvažte ve střevíčkách v lesklé fialové, zlaté, stříbrné a měděné.

Zdroj: Vlasta.cz