Zdroj: Youtube

Pudrové tvářenky jsou prostě klasika. Ale líčidla pokročila a respektují také typ pleti a celkový styl make-upu. Proto se vedle pudru objevila tekutá a krémová konzistence. Každá má vedle barvy i nějaký bonus navíc. Tekutá tvářenka se lehce vpije do pleti a vytvoří přirozený vzhled. Sedne i suché pleti, na které se pudr může příliš hromadit. Krémová varianta zase nabízí větší trvanlivost. Ani z mastnější pokožky nesjede, odolává času a otírání. Nabízí sytější barvu, která zvýrazní zbytek líčení. Zvládne také funkci multilíčidla, omaluje nejen tváře, ale třeba rty či oční víčka.

Láska na druhý pohled

Až zjistíte, jak vám tvářenka zkrášluje tvář, začne vás bavit. A o tom to je, zkoušet, co se vám líbí a co už je moc. Zapomeňte na pověry, že růžová sluší jenom dvacítkám a třpyt přidává roky. U tvářenek se totiž dá hrát s vrstvením, které určí výslednou barvu a tím i efekt. Když je barvy málo, přidáte, a když to přeženete, smáznete barvu odličovacím kapesníčkem a začnete znovu. Třpytky nebo lesklý efekt rozjasní pokožku pod očima a tím omladí pohled.

Vyplatí si jednotlivé kousky také nastudovat. Pro sucho a zralou pokožku se hodí, když tvářenka obsahuje přídavek pečujících látek. Například kapku rostlinného oleje, který brání vysychání a usazování barevného pudru či krému do vrásek. Všeobecně bodují také látky, které mají antioxidační složení. Nanesením chráníte pokožku před škodlivinami ve vzduchu, urychlujícími stárnutí. Favoritem antioxidantů je vitamin E.

Na obalu najdete také označení waterproof, které znáte třeba z řasenek. Naznačuje, že se vytvořené líčení vyrovná s nadcházejícími podzimními plískanicemi, drží se tváře dešti navzdory. Obvykle se tímto benefitem chlubí především krémové tvářenky. Nápis vegan upozorňuje na rostlinné složení, což je právě hodně vyhledávaný benefit. Přírodu potěší recyklovatelné papírové obaly.

Paleta barev

Vybrat ideální barvu pudrové tvářenky není tak složité. Univerzálně slušivé barvy najdete pod názvy baby pink, natural rose a starorůžová. Počítejte s tím, že na tváři bude vytvořený odstín o něco světlejší než v krabičce. Tmavší pleti sedí růžová s broskvovým nádechem, tedy trochu do oranžova.

Jak tvářenku nanášet? Širokým štětcem uvnitř pudřenky otočte, aby se pudrem rovnoměrně pokryl celý povrch. Pozor! Pak štětec oklepněte, aby na něm nebylo barvy moc. Při nanášení štětec kolmo opřete do středu lícní kosti a pomalu se zvětšujícími kroužky rozetřete. Pudru bude na štětci ubývat a nevznikne výrazná kontura. Často stačí na tváře štětcem prostě jen ťuknout.

U tekutých a krémových tvářenek se do barvy trefuje trochu hůř. Růžovky jsou ovšem také spolehlivé. Možná vás překvapí, že půvabu spíš lichotí načervenalé tvářenky, které dávají obličeji svěžest. Hnědé barvy dokáží spíš uškodit, protože působí smutně a kradou okolní pokožce barvu.

Krémové či tekuté tvářenky nanášejte prstem a raději než roztírání zvolte poťukávání. Pokud je součástí balení pěnový aplikátor nebo houbička, je to sice bonus, ale hrozí, že naberete barvy až moc. Proto nedávejte aplikátor rovnou na tvář, ale vyzkoušejte množství tvářenky a intenzitu barvy nejprve na hřbetu ruky.

Kam s ní

Tvářence vytvořte kvalitní podklad ranním vyčištěním pleti a krémem. Nechte ho vstřebat alespoň 15 minut nebo přebytek osušte papírovým kapesníkem. Příliš suchý nebo naopak mastný povrch totiž narušují výsledný efekt líčení a jeho odolnost. Vylepšení pleťovou bází, která se nanáší na krém, je vhodné, ale nikoli nezbytné.

Pokud budete tvářenku kombinovat s make-upem, dá se nanést pod něj pro jemnější vzhled. Nanesení až na hotový make-up se používá častěji, dá se tím regulovat sytost barvy na tvářích. Ovšem pudrová tvářenka se na make-upu může příliš navrstvit a také udělat výraznou barevnou konturu, kterou nepůjde rozetřít doztracena. Na tekutý make-up se lépe aplikuje tekutá nebo krémová tvářenka, podobné konzistence se lépe propojí. Používáte-li obvykle na závěr líčení fixační sprej nebo transparentní pudr, dejte ho pod tvářenku. Jinak jí ukradne jemný lesk, který je pro ni typický.

Lekce pro pokročilé

  • Svěže působí, když tvářenkou orámujete obrys tváře, jako když štětcem malujete číslici 3 vpravo a její zrcadlový obraz vlevo.
  • Podle tvaru obličeje zvolte styl nanášení. Kulatou tvář zeštíhlíte nanesením širšího pruhu na lícní kosti směrem vzhůru.
  • Zjemnění hranatého obličeje zvládne omalování jablíček tváří krouživým pohybem.
  • Velmi moderní je styl připomínající ožehnutí tváře sluníčkem. Tvářenka se nanáší širším pruhem vodorovně přes lícní kosti i hřbet nosu.

Zdroj: https://vlasta.cz, https://www.goodhousekeeping.com/beauty/makeup/how-to/a37479/best-blush-tips/, Youtube.com, Sephora TV

Související články