Původně pruhované tričko nosili námořníci ze severozápadu Francie, konkrétně z Bretaně, proto se pruhovanému vzoru říká bretaňský. V 60. letech 19. století se pruhované tričko stalo součástí námořnické uniformy, která také měla přesně stanovený počet pruhů. Bylo jich 21, tedy přesně tolik, kolik francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte vyhrál bitev. Traduje se, že pruhy zachránily život nejednomu z „mužů přes palubu“, ve vodě byly dobře viditelné.

Nosily ho módní ikony i herečky stříbrného plátna

Pruhované tričko proslavili nejen námořníci, ale také hvězdy filmového plátna a módní ikony, jednou z prvních Coco Chanel. Následovaly ji hvězdy Brigitte Bardot, Marilyn Monroe nebo třeba Audrey Hepburn. U mužů byl bretaňský vzor díky Pablu Picasso nebo Salvadoru Dalí symbolem bohémství.

Geometrie v praxi

Proužky patří mezi geometrické vzory, které umí s postavou opticky čarovat. „Pruhy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším vzorům ženského šatníku. Sluší totiž každému, můžou je oblékat ženy v každém věku a každé velikosti, stačí je jen správně zkombinovat.,“ říká návrhářka JTX Kateřina Štefanová. A přestože vám vodorovné pruhy nic neodpustí, když budete nosit tenčí proužky více položené u sebe, aby vzniknul jemnější pruhovaný vzor, bude vám to slušet i s nějakým tím kilem navíc.

Nebojte se pastelových barev

V létě si vybírejte barvy, které vám sluší, a hlavně spolu vzájemně ladí. Taková světle modrá se světle žlutou, růžová se šedou, mátová s bílou nebo meruňková s tělovou vytvoří dokonalou paletu pruhů, která z dálky opticky splyne a zblízka bude působit jemně a něžně. Máte-li ráda výraznější barvy, namixujte je tón v tónu, pruhovaný vzor zůstane, ale bude působit elegantně a sofistikovaně.

Vyrýsujte křivky

Chcete-li vyrýsovat postavu, hra pruhů je pro to jako dělaná. Potřebujete opticky zvětšit prsa? Vyberte si takový top, který má příčné výrazné pruhy právě v oblasti hrudníku. Pruhované sedlo u šatů zase rozšíří ramena a opticky zúží boky, stejně tak pár širokých proužků v pase suplujících opasek dá vyniknout postavě tvaru přesýpacích hodin. Podobně fungují i podélné boční lampasy, které se lehce rozšiřují v oblasti pasu. Šikmé pruhy zase rozbijí celistvost outfitu a odvedou pozornost od problematických partií.

ZDROJ: https://vlasta.cz