Levá polovina naší tváře je jiná než pravá, dokonce ani nos nemusí být symetrický, máme rozdílné i uši. Asymetrie je zkrátka a dobře naprosto běžným jevem. Prsa s různým stupněm asymetrie se vyskytují u 70 procent žen. Poprsí ženám dorůstá do konečné podoby mezi 18. a 23. rokem, ale ani potom není jeho tvar a velikost definitivní. Jde o živou tkáň, která de facto „pracuje“ celý život. Asymetrie prsou může být také typickým rodovým znakem, výraznější bývá po období kojení. Ovšem jen malé procento žen to řeší invazivním způsobem (operací, implantátem), většina si žije s asymetrií docela spokojeně.

Rozdíl ve velikosti a tvaru prsou nás trápí hlavně v létě, kdy odhalujeme dekolty. Existuje hodně stylistických triků, jak asymetrii opticky potlačit a zneviditelnit. „Asymetrii řeší třeba tence vyztužené koše podprsenky. Podprsenku s tzv. T-švem (má koše ušité ze tří dílů do písmene T) kupte podle velikosti většího prsu a u menšího pak mírně utáhněte ramínko. Pokud nepotřebujete podprsenku do dekoltu, ale stačí vám více uzavřená s vyššími koši (vhodná pro TOP velikosti), vyberte si opět velikost podle většího ňadra. Po pěti až šesti praních jenom zkontrolujte, zda se posunovač ramínka používáním nepřemístil,“ radí stylistka Žaneta Ilutanová z Trioly.

Řasení a velké vzory

Máte-li pocit, že jsou vaše prsa moc malá, pak zní doporučení odborníků jasně: vybírejte si takové modely podprsenek, které mají řasení a výraznější vzory. Řasení elegantně vyřeší i problémy s menší asymetrií a barevný vzor roztříští pozornost nového partnera, pokud se vysvléknete do spodního prádla. A ověřený letitý partner stejně ví, jak vaše prsa vypadají, a věřte tomu nebo ne, normální muži tohle opravdu neřeší.

Pozornost odvede plastický vzor a zdobení

Pořiďte si podprsenku s výšivkou a asymetrie bude méně markantní. Pozornost odvede i netradiční zdobení výstřihu nebo šifón či stužky nad košíčky. Ideálním optickým řešením jsou samozřejmě velké abstraktní vzory.

Krajka umí leccos

Pokud se pyšníte větším poprsím, zkuste podprsenku s řasenými košíčky nebo jen částečně vyztuženými s krajkou v horním díle. Řasení a krajka jsou pružné, takže se u většího prsu roztáhnou. Tence vyztužená spodní či boční část košů coby samostatně všitý vyztužený díl, upevněný např. ke kostici, tvoří pevnou konstrukci a teprve přes něj je našitá svrchní řasená látka. Takto zpevněné řasené koše dokážou zformovat hezký dekolt.

Hrátky s vycpávkami

Častým řešením menších prsou i případné asymetrie je použití push-up podprsenky s odnímatelnými polštářky, tedy vycpávkami, se kterými můžete manipulovat – buď vycpávku odstranit úplně, nebo jen zmenšit velikost. Jestli push-upky moc nemusíte a dáváte přednost modelům s nevyztuženými koši, kde se prsa „pohodlně usadí“, pamatujte, že rozdíl mezi velikostí prsů bude viditelný.

Pomůže vám oblečení

Pro hezčí a vyrovnaný dekolt noste designově uvázané šátky a šály, kravaty a výrazné náhrdelníky. Přes přiléhavý top si můžete obléknout lehký kardigan, vestičku nebo bolerko, službu vám prokážou i halenky, šaty a topy, které mají na předním díle efektní řasení nebo tzv. „vodu“. Naprosto jedinečné je také vrstvení, ať už vámi vymyšlené a z několika dílů oblečení, nebo díky topu, který je sám o sobě dvouvrstvý. Skvěle funguje zavinovačka, velké vzory a poutání na jinou odhalenou část těla, třeba na holá ramena. Ovšem u modelů střižených těsně pod prsa musí nastoupit vhodně zvolená podprsenka.