Když už konečně objevíte vyšší kozačky, které se vám líbí a hlavně jsou extra pohodlné, poslední fáze obouvání, tedy dopnutí zipu, vám radost zkazí? I když jsou rozparky velmi trendy, v případě zipu na botách to neplatí. Je tam právě kvůli tomu, abyste ho dopnula až do konce. Je to podobné jako se špatnou podprsenkou – když už vám sedí košíčky, obvod plandá, a pokud neplandá, prsa nevzhledně přetékají…

Je to těžké…

Možná vás trochu uklidní, že problém s dopnutím vyšších kozaček neřeší jen boubelky, ale také sportovkyně s vypracovanými lýtky. Víte, jak se obecně určuje šířka nohavice u kozaček? Právě délkou stélky, takže ženy, které mají vzhledem k výšce malinkatou nohu, mají také zaděláno na problém. Jakákoli odchylka od normy, kterou stanoví bůhvíkdo, nám přidělává problémy. Naštěstí někteří výrobci na situaci reagují a modely bot označují kromě délky nohy i podle velikosti lýtka, tedy XS, S, M, L, XL až XXL.

Jak si s výběrem kozaček poradit?

Patříte-li mezi ženy s nestandardní konfekční velikostí, musíte dobře znát svoje míry. Změřte si obvod lýtka v nejširší části, a když si půjdete kupovat kozačky, vezměte s sebou krejčovský metr a zapnutou botu jednoduše změřte po obvodu.

Všímejte si detailů

Naoko obyčejné designové prvky mohou mít svoji důležitou funkci. Dlouhá gumová vsadka podél zadního nebo bočního švu kozačky funguje jako strečová manžeta a dokáže se roztáhnout lýtku na míru, nenápadná přezka s páskem nebo efektní šněrování zvětší obvod boty o několik velikostí.

Sláva botám-podkolenkám

Dříve se nosily tzv. natahovačky, což byly vysoké latexové kozačky, které se oblékaly jako ponožky. Dnes se trend ponožkových bot vrátil, mívají pevnou spodní část a k ní je připevněna elastická vrchní část, která se přizpůsobí objemu lýtka. Někdy mívají i natahovací kozačky kratší postranní zip, aby se lépe obouvaly.