Birkinka je stálice

Tahle kabelka byla vyrobena přesně na míru slavné francouzské herečce Jane Birkin. Tehdejší ředitel Hermès Jean-Louis Dumas vyslyšel její přání a vymyslel kabelku, do které se dle zadání hvězdy vešlo všechno podstatné, a přitom její design neutrpěl pražádnou újmu. A přestože jde o jednu z nejnapodobovanějších kabelek a na její plagiáty narazíte v každém řetězci, birkinka je a zůstane jen jedna.

Cross body přes rameno

Tzv. minipošťák mívá dlouhý popruh přes rameno, který se nosí zásadně křížem. Dříve připomínal loveckou brašnu, později pošťáckou kabelu nebo westernový pytel, dnes se design posunul blíž k mladší generaci – potisky, etno výšivky, třásně, řetězy a zajímavé spony poutají pozornost na první pohled. Vyhledávanou novinkou jsou atraktivní odepínací popruhy, které můžete měnit a ladit ke zbytku outfitu. Sama nakupuji tašky s odnímatelnými popruhy v second handech, často právě jen kvůli variabilním popruhům. S nimi se pak dá kouzlit!

S tote bag nejen na nákup

Typická velká kabela s uchy měla chvilku dovolenou, ale dnes je opět na scéně. Ocení ji nejedna pracující žena, která se cestou z práce staví na tržišti a čerstvé suroviny „hodí“ rovnou do tašky. Často mívá kratší ucha a bývá zcela otevřená, někdy je horní díl jištěn pouze jedním drukem, obojí řešení může přitahovat pozornost zlodějů, a ostražitost je tak namístě. Mezi tote bags se však řadí i maxi kabely, které jsou z čistě praktických důvodů opatřeny zipem.

Miniaturní baguette

Název subtilní obdélníkové nebo lehce zakulacené kabelky, která se původně nosila v ruce a dnes má často variabilní odnímatelný popruh, je opravdu odvozen od francouzské bagety. Jako první představila tuto kabelku značka Fendi, ale s napodobeninami chutné „bagetky“ se okamžitě roztrhl pytel. Dnes ji najdete v různých obměnách i na pultech neznačkových obchodů. Na každé party je jako doma a alespoň jeden kousek by měla mít ve skříni každá módní fanynka.

Alma coby ikona

Alma je více než 80 let nezaměnitelná svým typickým zakulaceným tvarem. Máme ji spojenou především se značkou Louis Vuitton, ale inspiruje i méně slovutné značky. S almou se zkrátka neztratíte, minimalistický design téhle kabelky do ruky dokáže dotáhnout váš styl k dokonalosti. Při výběru vaší almy nešetřete, jde o nadčasový kousek, který vám může být parťákem na celý život.

Společenské psaníčko

Symbolem vrcholné elegance 30. let je psaníčko. Zpravidla mívá tvar větší obálky, ale stále populárnější jsou i psaníčka s parametry větší kabelky, ovšem hezky plochá. Někdy se nosí jen tak v ruce nebo s řemínkem kolem zápěstí, jindy má tenký a zdobný popruh přes rameno, ať už je to řetízek, stužka, nebo kožený pásek. Velmi oblíbená jsou i maxi psaníčka, která oživí každou róbu a nenosí se jen na večerní party, ale i na procházku nebo do kina.

Manažerky nosí satchel

Satchel neboli aktovka či školní brašna je nejen praktická, ale i elegantní kabelka. Vyrábí se v různém barevném provedení a především v rozmanitých velikostech. Nosí se převážně v ruce, ale někdy má dlouhý popruh. Měla by mít dostatečně pevný skelet, aby v ní bylo možné přepravit i notebook, a samozřejmě by měla dokonale ladit s celým oblečením.

Hobo jako půlměsíc

Proč hobo? Přeloženo z angličtiny jde o vandráka. Taška totiž připomíná typický „uzlík“, který na holi přes rameno nosili tuláci putující světem křížem krážem. Do hobo kabelky se toho vejde spousta a její ležérní vzhled sluší především volnočasovému oblečení. Větší hobo bag pak můžete využít třeba na sportovní oblečení do fitka.

Praktický pytel

Na první pohled ležérní taška vtipně supluje batůžek, který dnes mívá sofistikovanější ráz. Pytel je sám o sobě dokonalým protikladem elegantní dámské kabelky a může se nosit jak přes rameno, tak jako příležitostný batoh na zádech. Má spoustu vnitřních kapes a členění, aby v něm jeho majitelka dokázala jakž takž udržet pořádek.