Móda z osmdesátek není pouhou minulostí, spíše naopak. Dnes se jí inspirují světoví módní návrháři, ale i řetězce, které je více či méně povedeně kopírují. O tom, že trendy se vracejí v různých obměnách, není třeba polemizovat.

A právě v 80. letech se to prvky, kterým se dnes dostalo vzkříšení, jen hemžilo. O kterých ikonických kouscích a střihových variacích je řeč?

Zdroj: Youtube

Osmdesátky jsou zpátky

Módu 80. let reprezentují zvýrazněná ramena pomocí všitých, zasunovacích nebo suchými zipy přilepených vycpávek, ale i džíny s vysokým pasem, „plísňáče“ (kdo je tehdy neměl, byl odepsaný), džínové bundičky a cool cvičební úbory do města. Takovou módu prezentovaly světové ikony jako Madonna, Tina Turner, Cher nebo také princezna Diana.

1. Plísňové džíny

Opravdovým hitem, tehdejší Československo nevyjímaje, byly džíny „plísňáče“. S tímhle trendem si hravě poradily zlaté české ručičky. Džíny ze Západu byly nedostatkovým zbožím, a tak se k výrobě „plísňáčů“ využívala indigová látka, ke které se v odstředivkách přidávalo bělidlo s chlorem a kameny, jež udělaly na látce strukturu. Už tehdy se také prodávalo savo, které veškerou práci udělalo za vás.

K dokonalosti pak už chyběla jen plísňová bundička, barevné ponožky, sandálky a cool outfit ze Západu spatřil světlo světa i v našich složitých podmínkách. Dneska se nosí světlé džíny lehce odrbaného vzhledu, které můžou tradiční „plísňáče“ připomínat, ale jejich kvalit zdaleka nedosahují.

2. Legíny a tepláky

S příchodem filmů Flash Dance a Hříšný tanec, které se jako jedny z mála dostaly na socialistický trh, se do společnosti propsala potřeba nosit sportovní oblečení na veřejnosti. Kamkoliv a kdekoliv. Umělohmotné tepláky se zipy na straně a nutnými lampasy byly celonárodním hitem, k nim se nosily projmuté teplákovky obdobného designu.

Dnes nám může tento trend připomínat obliba barevných legín, ke kterým si mladé dívky oblékají klidně i do města nebo na party crop trička nebo body. Tenhle výstřelek si ale může dovolit opravdu jen omladina s vyrýsovanou figurou, jinak je to trapas.

3. Ramenní vycpávky

Postavu ve tvaru T dokázaly s přehledem vyrýsovat ramenní vycpávky. Dneska se vycpávky vracejí v mnohem decentnější podobě. Ale není třeba je zatracovat.

Pokud má některá z vás široký spodek a ramínka útlá jako holka ze základky, ramenní vycpávky a správně zvolený střih svrchního dílu dokážou proporce vyrovnat, a postavu tak alespoň opticky vylepšit. O tom, že rozšíření ramen spolu s přepásáním v pase vám ubere pár kilo, není třeba debatovat.

4. Vysoký pas

Tahle móda je zpátky se vší parádou a nejedná se jen o pár posledních sezon. Vysoký pas je zkrátka IN a rozhodně postavu vylepšuje. Bokové kalhoty už dávno netáhnou, protože k tomu, aby vám slušely, je třeba nemít ani gram tuku v oblasti beder a břicha.

Vzhledem k tomu, že se ženám po padesátce tuk ukládá právě v těchto oblastech, kalhoty s vysokým pasem jsou jedinou a skvělou volbou, jak špíčky zamaskovat a siluetu vyrýsovat.

Zdroj: vlasta.cz, TV Nova, ireceptar.cz

Související články