Klobouk je skvělým pomocníkem a doplňkem, na který si ale každá žena netroufne. Přitom je to velká škoda! V létě samozřejmě frčí slamáky všeho druhu, ale nosí se i látkové kloboučky panama nebo čapky s velkým pevným kšiltem, které klobouky připomínají.
Slamáky s extra širokou krempou
Letním hitem jsou bezesporu slamáky se širokou zvlněnou krempou, zdobené stužkami, korálky, kamínky, ale i vtipnými nápisy nebo dekorativními výšivkami. Skvěle vypadá také ozdobný šátek ovinutý kolem celého klobouku a zakončený mašlí, nebo s cípem ležérně spuštěným kolem krku. Nosí se slamáky v přírodních odstínech, ale i barevné variace na proutí. Stejně jako u ostatních proutěných doplňků platí, že fantazii ve zdobení se meze nekladou.
Kloboučnická terminologie aneb anatomie klobouku
- Klobouk sestává z koruny (crown), která sedí na hlavě a kterou v její dolní části obepíná krempa (brim).
- Koruna se od základny směrem nahoru zužuje (taper), zůstává rovná, nebo se dokonce rozšiřuje (reverse taper), nahoře je zakončena střechou.
- Spodní (vnitřní) strana střechy je dýnko.
- Střecha je někdy uprostřed snížená (crease, bash).
- Koruna je někdy vepředu po stranách promáčklá (pinched).
- Na základně bývá zdobena stuhou (band, ribbon) s mašlí (bow).
- Krempa může mít okraj obšitý stužkou (bound brim). Zevnitř je klobouk vystlaný podšívkou (liner).
- Základna koruny je zpevněna potním páskem (sweatband), jenž je vzadu uvázán na mašličku (sweatband bow).
Panamský hit
Dalším nepostradatelným typem klobouku je tzv. panama hat. Je to původně spíše pánský klobouček s úzkou krempou, často ušitý z látky, která je třeba pogumovaná, aby držela tvar. Ale v létě se nosí i vzdušné varianty z lehoučkých materiálů, nebo třeba krajkové modely. Děrovaný vzor je efektní, a navíc v létě poskytne příjemné větrání. Ale i jednoduchý provázek vykouzlí z obyčejného panama klobouku zajímavý model.
Čím širší krempa, tím stylovější model
Na výběr máte ze skutečně širokého spektra tvarů pokrývek hlavy a záleží jen na vás, který vás zaujme nejvíce. Na dovolené si ale můžete dovolit i trochu zaexperimentovat a zvolit například klobouk kovbojský nebo slaměný girarďák s rovnou střechou evokující 30. léta. Méně odvážné dámy nepohrdnou kloboukem v univerzálním tvaru a barvě, s decentním zdobením nebo v minimalistickém designu. Mějte na paměti jednoduché pravidlo: čím širší krempa, tím lepší a stylovější klobouk!
Jaké typy klobouků nasazují ženy nejčastěji?
Panama
V Panamě byly takové klobouky oblíbené kvůli horkým klimatickým podmínkám. Dnes je tento typ šitý z lehké a prodyšné látky. Koruna Panamy je měkká, plochého tvaru a okraj je středně velký, mírně zahnutý nahoru.
Sombrero
Má původ v Mexiku a má poměrně vysokou tuhou korunu připomínající komolý kužel, a okraje jsou ohnuté nahoru.
Fez
Klobouk původem z Maroka připomíná komolý kužel, nemá okraj a vysokou korunu z tvrdého materiálu.
Toque
Stejně jako fez nemá žádné okraje a má středně velkou korunu ve tvaru válce, která je zdobena drahokamy nebo jiným dekorem.
Gaucho
Poprvé se objevil v Argentině a dostal své jméno na počest stejnojmenného subkoloniálního lidu, který se tam usadil, takzvaných argentinských gaucho kovbojů. Jeho charakteristickým znakem jsou rovné ráfky střední velikosti a nízká, tuhá korunka, tvarovaná jako válec.
Fedor
Jeho koruna je válcová nebo lichoběžníková a má tři drážky - nahoře a po stranách. Často se nosí na jedné straně hlavy.
Buřinka
Buřinka pochází z Velké Británie. Má zaoblený vrchol a krátký okraj ohnutý nahoru. Koruna buřinky připomíná polokouli.
Tribli
Okraje mohou být rovné nebo zakřivené. Koruna tribli je lichoběžníková a má tři prohlubně – jednu nahoře a dvě po stranách. Základ koruny zdobí různé přezky, stuhy, brože a mašle.
Vodák
Jeho vzhled připadá na konec 19. století, jachtaři ho nazývají čelenka námořníků. Ale díky Coco Chanel se stal oblíbeným módním doplňkem. Bývá vyrobený z proutí a má válcovitou, plochou korunu.
Breton
Poprvé se objevil ve Francii v provincii Bretonne. Má zaoblený vršek a poměrně velké okraje, které jsou ohnuté ven.
Tyroláček
Poprvé se objevil v Alpách v hrabství Tyrol a nosili ho vojáci. Má nízkou korunu a malé okraje silně zakřivené na bocích. Bývá zdobený peříčky. klobouk je tradiční pokrývkou hlavy obyvatel Tyrolska.
Cloche
Název klobouku pochází z francouzského slova Cloche, které se překládá jako „zvonek“, a skutečně jako zvonek vpadá. Má kulatou nízkou korunu, která těsně přiléhá k hlavě. Okraj se ohýbá směrem ven nebo dovnitř, klobouk je zdobený peříčky nebo saténovou stuhou.
Slouch
Má širokou polokulovitou krempu a okraje spuštěné dolů.
Tableta
Malý klobouk, který tvarem připomíná pilulku, je plochý a bez okrajů. Původně ho nosili hráči póla, mezi ženami ho proslavila Jacqueline Kennedy. Často ho na hlavu nasazují nevěsty.
Zdroj: Vlasta.cz