Len je ideální do tropických teplot, na dotek příjemně chladí a hlavně hodně rychle schne. Když se i ve lněných šatech zpotíte, stačí je rychle přemáchnout a usušit na sluníčku. Za chvilku máte outfit vyvoněný.

Užijte si letní pohodu

Pokud vám snad přijde, že len nepůsobí příliš luxusně, máte tak trochu pravdu. Ale vy se v létě nechcete producírovat v saténu, brokátu a kašmíru, že? Jde přece především o pohodlí. Když budete kombinovat lněné kousky s těmi čist bavlněnými, třeba bavlněné tílko a lněnou sukni nebo kalhoty, uděláte nejlíp. Nebo se můžete poohlédnout po kouscích, které jsou v základu lněné a přitom v sobě mají změkčující příměsi.

Překvapivě v létě chladí

Lněná látka je schopná absorbovat až 30 % vlhkosti, takže oblečení na pohled nezvlhne a místo toho hezky chladí. To ocení zejména ty z vás, které se hodně potí. Nevzhledné koláče ve lněném oblečení víceméně nehrozí. A pokud by se snad objevily, velmi rychle uschnou.

Trápí vás alergie? Oblékněte len

Struktura lněných vláken je hladká, takže se na nich neusazuje prach a roztoči, nebo alespoň ne tolik, jako na jiných materiálech. Len na rozdíl od bavlny nepřejímá pachy z prostředí. A přitom je tak odolný, že se ani za pár let nošení nevytahá ani jinak nepokroutí, maximálně jen příjemně změkne.

Jak lněné oblečení prát?

Existují lněné pytlíčky, do kterých je vhodné vložit lněné oblečení a prát v pračce. Zabrání se tak přichycení chloupků z jiného oblečení. Takhle prý praly lněné kousky naše babičky. Dneska len pereme běžně v pračce „na volno“, a můžeme nastavit i vyšší teplotu, tu len v pohodě snese. Jen je třeba se vyhnout vysokým otáčkám. Před sušením len protřepte a pak oblečení žehlete z rubové strany.

Zdroj: Vlasta.cz

Související články