Začalo to palčáky!

V polovině 19. století v norském městečku Selbu upletla mladá dívky jménem Marit Gulseth­brua Emstad tři páry černobílých palčáků s motivem osmicípé růže. Vzala si je do kostela a všem se tak moc líbily, že je začala plést pro známé. Začátkem 20. století už obyvatelé Selbu vyráběli na sto tisíc párů vzorovaných palčáků ročně a prodávali je nejen do Norska, ale i do Francie, Rakouska a dalších zemí Evropy.

Objevil se norský svetr

Typické svetry s norským vzorem pak spatřily světlo světa o pár let později a hlavně nezávisle na Maritiných palčácích, v západní části Norska v údolí Dale. Svetr z Dale nosil slavný polárník Roald Amundsen a od 50. let tyhle svetry oblékají také norští olympionici.

300 norských vzorů

Ano, dnes opravdu existuje více než 300 registrovaných norských vzorů, každý region má svůj vlastní specifický mustr, něco na způsob našeho kroje. Podle některých historiků ale vzor s osmicípou hvězdou vůbec není norský. Cípy hvězdy jsou vlastně čtyři srdce, která symbolizují mír a přátelství, a za národní symbol tuto hvězdu považují i Lotyši. Kromě toho se ale našla i ve starověkých hrobkách ve Španělsku, prolínají se v ní vlivy koptského a byzantského umění. Na popularitu norského vzoru to ale vliv nemá.

Norské vzory napříč šatníkem

Oblečení s norským vzorem bývá zpravidla typické svojí barevností. Nechybí bílá, černá a šedá, často doplněné o červenou, modrou a někdy hnědou, zelenou nebo žlutou. Nosí se na svetrech, kalhotách, vestách a bundách, ale i čepicích, šálách a dalších doplňcích. Severské značky, které prodávají zboží i u nás, dokážou nenápadně vpasovat vzorek i na spodní termovrstvy, podšívky nebo ponožky a podkolenky. Poslední roky frčí i seversky vzorované termosukně a pletené šaty.

Jak vnímají norské vzory dívky a ženy na sociálních sítích?

  • Kačka: Svetr na hory by byl pěkný, ale nedokážu si v tom představit někoho ve škole, v kanceláři… Tento vzor mám doma, velký pánský pár let starý svetr. Nosím ho v zimě, když je mi chladno. Už jsem si dělala srandu, že ho začnu nosit i mezi lidi :)
  • Eliana: Jsem kulichová, naprosto, a norské vzory u nás letí. Doteď moc lituji, že jsem nám nekoupila v Oslu ty dva norské svetry, co se mi moc líbily, protože jsem si řekla, že určitě ještě nějaké uvidím cestou zpět, a jak už to bývá…
  • Kobližka: Norský vzor je krásný, ten snad ani nikdy nevyšel z módy.
  • Bobina: Jo, jo, ty vzory jsou strojové, štrykovat se s tím by se mi už nechtělo…
  • Cherinka: Nikdy se mi to moc nelíbilo a ani nezačne.

Zdroj: www.vlasta.cz https://www.icewear.is/us/blog/2022/03/29/stylish-norwegian-sweaters-in-cold-weather/ https://habilitateblog.com/a-peoples-history-of-mittens/ https://www.dailyscandinavian.com/the-classic-norwegian-sweater-that-became-a-fashion-hit/

Wikipedie.cz Google.com

Související články