Pohodlí nade vše

Unisex móda je zkrátka móda pro všechny. A bylo to tak vždycky, jen jsme si v případě některých kousků oblečení neuvědomovali, jak tenká je v módě ona hranice mezi oběma světy. Ano, když vám představujeme kalhotový kostým, obvykle zabrousíme do historie, jde o jasnou součást pánských šatníků. Ale over size svetry a mikiny nosí ženské od nepaměti a nikdo neřeší, že tenhle střih primárně sekne mužům a žena v něm zbytečně utápí své ladné křivky, tedy pokud jimi disponuje. Stejně tak se projmutá košile nebo slim džíny u chlapů z počátku nesetkávaly s vřelým přijetím. Nejtolerantnější označení pro chlapíka, který si s tímto střihem tykal, bylo metrosexuál.

Unisex oblečení ale vždycky bylo součástí našich šatníků a všichni urejpaní škarohlídi by si měli uvědomit, že móda je způsob vyjádření vlastní osobitosti, kreativity a také nadhledu. Co se dá tedy označit za unisex a přitom nechybí v běžném šatníku většiny z nás?

Městský batoh

Batoh nosíme všichni. Na sport, na výlety, ale také do města a je spousta nádherných a stylových batůžků, které suplují společenské kabelky. Ty ovšem většina mužů nenosí! Městský batoh si na rozdíly mezi pohlavími moc nehraje, pokud tedy ten dámský není ozvláštněný nějakou výrazně dámskou ozdobou – zlatou sponou, výšivkou, flitry nebo kamínky. Tvar zůstává minimalistický, poslední dobou jsou velkým hitem shora rolovatelné batohy, jejichž velikost je díky tomu variabilní a můžete si ji uzpůsobit podle potřeby. „Unisexové oblečení a doplňky se stávají stále více atraktivní, zejména ve street módě. Batoh je spojením účelnosti, originality, ale především praktičnosti, kterou nenosí jenom muži, ale i ženy. Jde o doplněk, který může být nevšedním kouskem vašeho šatníku,“ říká Martin Kůs, zakladatel značky Vuch.

Jednoduchá košile

Co je to vlastně unisex košile? Taková, která není specifická pro žádné z obou pohlaví. Její velikost obvykle spadá někam mezi tradiční velikost pro muže a ženy. Má většinou rovný střih, který je podobný pánskému střihu oblečení. Mívá delší rukávy a obvykle se nerozšiřuje kolem boků jako dámská košile. Je zkrátka střižená tak, aby seděla všem. Obdobou je také velmi moderní košilová bunda. Ta ovládla kolekce už vloni na podzim a dá se s ní počítat i příštích pár sezón.

Multifunkční tenisky

Tenisky nosíme také všichni. Tahle původně ryze sportovní obuv si našla místo i v rámci elegantních outfitů. Tenisky jsou přesně tím módním kouskem, který postupně zcela stírá hranice mezi mužskou a ženskou módou. „U tenisek je to ještě rozmanitější, protože většina z nich je unisex, a zároveň se staly nedílnou součástí každodenního nošení,“ doplňuje Martin Kůs.

I holky už nosí trenky!

Na ven, do postele, na doma i na sport. Unisex trenýrky jsou čím dál tím víc populární a pandemie tento trend výrazně urychlila. Obliba oversize triček u žen se rozšířila i na původně pánské trenýrky! „Mezi trendy poslední doby patří také unisex spodní prádlo, kam patří především trenky. Nárůst tohoto trendu jsme zaznamenali především během pandemie koronaviru, kdy hodně lidí pracovalo z domu a preferovali tak především pohodlí. Trenky se proto velmi rychle dostaly také do dámského šatníku a své místo si našly nejen při lenošení nebo na spaní, ale také jako klasické spodní prádlo pro celodenní nošení. A to především díky propracovanému střihu, přírodním materiálům, kvalitě zpracování, ale i originálnímu designu,“ říká Adam Rožánek ze Styx.

Zdroj: https://vlasta.cz, Vuch, Styx