Moc dobře znáte svoje tělo a víte, co vám za ta léta padne a do jakých módních vod naopak nemá smysl vstupovat? Pak vám můžeme jen závidět. Pokud stále ještě tápete a nejste si jistá, zda vám výběr oblečení vždycky sluší, čtěte dál.

Spodní prádlo musí perfektně padnout

Patříte k ženám typu „krev a mlíko“, nebojte se vystavit na obdiv své ženské zbraně. Častým faux pas je ale špatně zvolená velikost či nevhodný střih prádla. U podprsenek se vyvarujte zapínání na dva háčky, ale zvolte širší obvod. Jestliže máte věkem povolenou kůži, noste klidně bavlněnou sportovní podprsenku, ze které vám nebude nic přetékat. Z kalhotek vybírejte klasický střih s vyšším pasem nebo noste brazilky. Tanga rozhodně nebudou tou správnou volbou.

„Většina žen se doslova snaží ,nacpat´ své proporce do prádla menšího, než ve skutečnosti potřebuje. Nebo ho naopak kupují o číslo větší v domnění, že tak skryjí plné tvary. Ani jedna z těchto variant však ženské postavě nelichotí. Důležité je vybrat vždy skutečnou velikost, kvalitní střih a také materiál. Vhodné jsou především přírodní látky, které jsou prodyšné, jako například bavlna,“ říká Adam Rožánek ze Styxu.

Over size střih není nic pro vás

Myslíte si, že volný hábit odvede pozornost od vašich skutečných proporcí? Tak tohle většinou nefunguje. Pokud jste přesvědčena, že za volné oblečení schováte svá kila navíc, tak jste na omylu, je tomu přesně naopak. Volné modely opticky přidají další konfekční velikosti, takže pak působíte mnohem mohutněji. Lepší je vychytat oblečení střihově a nenápadně třeba zvýraznit pas nebo řasením zakrýt faldíky.

I kabelka musí proporčně sedět

Kabelka jako doplněk hraje důležitou roli. A také ona by měla korespondovat s vaší postavou. Proto si ji vybírejte nejen podle barvy a materiálu, ale také podle velikosti. Mohutná žena s malinkatou kabelkou bude působit nepřiměřeně velká, vlastně větší, než ve skutečnosti je. Důležitá je také délka ramenního popruhu, nevhodné je, pokud kabelka končí u pasu, protože zbytečně zvýrazní problémové partie.

„Kabelky nebo tašky přes rameno by měly být ideálně v poměru k vaší postavě. Neutrální jsou střední velikosti. A stejně jako u oblečení, i u doplňků platí zdůraznění vašich předností a minimalizování oblastí, od kterých chcete odvést pozornost. Pečlivým výběrem tak můžete najít ideální kabelku, která bude pracovat s vaší postavou, a nikoliv proti ní. Dnes se dají sehnat kabelky v mnoha velikostech, stylech a barvách, ze kterých si vybere každá žena tu svou,“ říká spolumajitel módní značky Vuch Martin Kůs.

Dejte šanci doplňkům

I doplňky musí plnit určitá kritéria a nepřidávat postavě na objemu. U většiny plnoštíhlých žen je nejproblematičtější partií břicho, mnoho z nich proto nosí beztvaré halenky a topy. To je chyba! Jděte na to úplně jinak a zařaďte do svého šatníku pásky. Používejte pásky různých velikostí i tvarů. Noste je ale v pase, a ne na bocích. S výrazným páskem bude vaše silueta působit mnohem lépe tvarovaná a vy zvýrazníte ženské křivky. Skvělým tipem jsou zajímavé náušnice, výrazný náhrdelník, brože, čelenky, které mohou odvést pozornost od částí těla, za které se stydíte, a nasměrovat pohledy okolí jinam.

Nebojte se pestrých barev a veselých vzorů

Nikde není psáno, že s velikostí XXL musíte nosit jen černou nebo tmavě modrou. I když tyhle barvy opticky zeštíhlují... Pořiďte si oblečení v oblíbené trendy barvě a hoďte za hlavu jakékoli komplexy. Pokud jde o vzory, ani těch se vzdávat nemusíte, vyhněte se miniaturním romantickým kytičkám a přednost dejte spíše větším geometrickým vzorům nebo abstraktním potiskům.

Noste barefoot boty

Pokud má člověk nadváhu, někdy s tím jde ruku v ruce přetěžování nohou i ostatních partií. Pak je asi nevhodné ujíždět si každodenně na lodičkách na jehlách nebo na sandálkách s vyššími podpatky, ale ani ploché žabky nebo tenisky bez podrážky nejsou výhrou. Barefootové boty ovšem umožňují volný pohyb prstů, a ty tak tělu mohou pomoci vrátit se k přirozenému stylu chůze a zdravému postoji. V barefoot botách při chůzi zapojujete ty správné svaly a využíváte tak plný potenciál chodidla, což vede i k lepšímu držení těla.

„Podrážka je u barefoot bot základem a její klíčovou výhodou je nezvýšená pata. Ta umožňuje chodidlu přirozený pohyb, poskytuje správnou ochranu, podporu a pohodlí. V neposlední řadě také kontakt se zemí, který je pro nás důležitou zpětnou vazbou, kterou potřebujeme, abychom se mohli efektivně pohybovat,“ říká Aryna Levchenko ze Xero Shoes.

Zdroj: Vlasta.cz Styx, Vuch, Xero Shoes

Související články