Naštěstí jsou ty tam doby, kdy se na přehlídkových molech objevovaly jen extrémně vyhublé a nezdravě vypadající dívky. Ano, některé oblečení se samozřejmě vyjímá lépe na velmi štíhlé postavě, ale pokud jde o běžně nositelné kousky, vždycky je lépe zpropaguje holka s „normální“ postavou. Koneckonců, ideál krásy se obecně mění a mění se i vnímání ženského těla jako takového.

Zdroj: Youtube

Neposuzujte pouze vnější skořápku

Nikdo tady nechce tvrdit, že normální je být tlustá, neforemná, nezdravá. To ani náhodou! Normální je cítit se ve svém těle dobře, být schopná vyjít schody bez extrémního zadýchání, pokud nemáte nějakou nemoc, která by vás v pohybu omezovala. Normální je starat se o svůj zevnějšek i tělesnou schránku, ale s rozumem. A normální je především neodsuzovat druhé za to, jak vypadají, nikdy nevíte, čím si dotyčný či dotyčná prochází a zda za jeho či její chabou fyzičkou a kily navíc není něco závažného. Genetika je totiž svinstvo.

Proto vítáme s povděkem, že některé módní značky oslovující širší veřejnost prezentují svoje oblečení na docela běžných figurách. A podobně k módě přistupují i některé věhlasné značky, pro které předvádí modelky z naší fotogalerie.

Dračice

Jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších plus size modelek je Ashley Graham. Ta dokonce v roce 2016 v rámci týdne módy v New Yorku předváděla svoji vlastní kolekci. Ačkoli má tahle kráska nějaké to kilo navíc, její nádherná fotogenická tvář nedostatky postavy vyvažuje, pokud se tedy vůbec dá o nějakých nedostatcích mluvit.

Blondýnka zn. XXL

Další známou XXL kráskou je Iskra Lawrence. Téhle blondýnce prý trvalo dost dlouho, než se naučila své tělo milovat takové, jaké je. Když byla mladší, dělala prý pro to, aby shodila, doslova psí kusy. Nakonec objevila své přednosti, které dnes umí skvěle prodat, a je šťastná. Předváděla na New York Fashion Weeku a vybrala si ji jako tvář (a tělo) i značka spodního prádla, která podporuje tzv. body positive přístup, takže mezi jejími modelkami nenajdete žádné à la kost a kůže.

Pro někoho moc, pro někoho málo

Modelek XXL je ve světě celá řada a i v našem českém rybníčku najdeme pár plus size krásek, které se modelingu věnují profesionálně. Poslední dobou se na stránkách časopisů objevuje lifestyle redaktorka a modelka Natálie Debnárová. Ta se v rozhovoru pro Deník přiznala, že pro některé klienty je moc a pro jiné málo… „To je právě dáno trhem – třeba v Americe a Británii nejsem plus size, ale ‚curvy‘ – tedy s křivkami. Taky mi kamarádka říkala: ‚Ty ale nejsi plus size, nejsi obézní.‘ Ale plus size nemá být obézní! Za mě jsou oba extrémy špatně – jak příliš vychrtlá žena, tak žena s velkou nadváhou. V žádném případě nepodporuji obezitu! Nejde o to normalizovat, co je nezdravé, ale aby se žena – potenciální zákaznice – ztotožnila s komerčním objektem a tu prezentovanou věc si koupila. Plus size modelky jsou součástí komerčního průmyslu a já chci pomoci standardizovat, že tam budeme a bude to normální.“

Zdroj: www.vlasta.cz Deník

Související články