Mokasíny mají svůj původ ve Skandinávii, konkrétně v Norsku. Původně je nosili rybáři a v 50. letech minulého století si je oblíbili univerzitní profesoři a obecně hlavně Italové, kteří jsou přístupem k módě proslulí. Původně pánská bota si získala oblibu i mezi příslušnicemi něžného pohlaví a mokasíny tak zdomácněly v dámských botnících. A jaké známe typy mokasín?

Penny Loafer

Jde o nejtradičnější mokasíny minimalistického vzhledu vyrobené z kůže, které jsou svrchu zdobené širším koženým pásem našitým napříč přes nárt. Pás je k botě přišitý po stranách a uprostřed má úzký podélný výsek. Pod tento pás si někteří muži vkládali minci, která přidávala botě na zdobnosti, odtud název "penny Loafer". Dámské varianty jsou elegantní a velmi oblíbené.

Mokasíny s třásněmi

Tyhle mokasíny jsou typické tím, že jsou na nártu zdobené dvojicí kožených třásní. Třásně jsou poměrně velké a mívají většinou stejnou barvu jako samotné mokasíny. Často jsou vyrobeny z broušené kůže a můžete je nosit k oblečení ve stylu etno i k formálním kostýmkům nebo tmavým džínám a bílé košili.

Gucci mokasíny

Velmi elegantní varianta s našitým koženým pásem, který je překryt úzkou ozdobnou přezkou, nejčastěji zlatou nebo stříbrnou. V roce 1953 je na trh uvedla značka Gucci a boty se staly jedním z jejích ikonických produktů, které Gucci vyrábí dodnes. Novodobé ženské modely mívají masivní vyšší podpatek a velmi výrazné, atypické spony.

Driver shoes

Jsou to původně pánské mokasíny navržené speciálně pro jízdu autem. Mají být extra přilnavé k pedálům auta díky podrážce z pryžových pecek, která je ohnutá až přes patu. Bývají většinou semišové a dnešní dámy je s oblibou nosí v rámci námořnických outfitů, ke kterým dokonale ladí.

S ponožkou nebo bez?

Tuhle otázku si kladou hlavně muži, ženy obecně už dávno přivykly neviditelným ponožkám, které nechají vyniknout hezky tvarované kotníky. Nošení mokasín "naboso" je čistá, minimalistická záležitost, je fajn investovat do kvalitní boty s koženou nebo bavlněnou stélkou, aby se vám v nich nepotily nohy a příjemně se nosily právě v teplých jarních a letních dnech.

Mokasíny sluší kalhotám i šatům

Dobře vypadají v kombinací s kalhotami cigaretového střihu nebo chinos a košilí, ladí i s džínami, ať už slimkami nebo boyfriend. Těsným džínům sluší mokasíny se špičkou nebo klasické zakulacené. Pokud jde o sukně, k mokasínům noste ty v délce ke kolenům nebo dlaň nad. A opět – tradice se cení, takže v rovně střižené sukni a jednoduchém přízovém svetru s mokasínami na nohách zabodujete. A šaty a mokasíny? Asi nejlepší variantu představují jednoduché košilové šaty.

ZDROJ: https://vlasta.cz