Tahle bota vyvolává emoce, jedni ji milují a druzí za hrob nenávidí. Může za to kontroverzní pojetí některých tzv. metrosexuálů, tedy mužů, kteří mokasíny nechtěně proslavili jako boty nošené na holou nohu v kombinaci s kalhotami nad kotníky, což pro některé klasiky působilo poněkud zženštile. Tento trend už je naštěstí passé a mokasíny nosí stále více mužů a žen jako součást běžných outfitů.

Klasické mokasíny byly kožené, často semišové, svrchu s širším koženým pásem našitým napříč přes nárt. Ten býval tradičně zdobený třásněmi, později pak výraznou kovovou přezkou. Mokasíny mívaly platformu nebo široký nízký podpatek. Tento popis ale současným mokasínům dávno neodpovídá. Pojďme se podívat, jakých výrazných změn design těchto bot za poslední roky doznal.

Mokasíny na platformě

Ač šlo dříve o boty se subtilní platformou, dnes v obchodech narazíte především na chunky mokasíny na vysoké traktorové surovce. Ta bývá často v kontrastním barevném provedení, nejčastěji bílá po vzoru tenisek, ale objevíte i surovku v syté modré, červené, žluté nebo zelené.

Mokasíny na podpatku

Absolutním hitem předchozí podzimní sezony byly mokasíny na vyšším blokovém podpatku, vpředu také s vyšší platformou a zpravidla s delším jazykem přes nárt. Letos na jaře výrobci na robustnosti podrážek ubrali a nenápadně se začali vracet k původnímu minimalistickému vzhledu mokasínů.

Trendy špička i ovál

Tradiční mokasíny měly lehce oválnou špičku, která ovšem také podléhala módním trendům. Jednou se výrazně zakulatila, podruhé ji designéři seřízli téměř dorovna, aby ji následující rok zašpičatěli po vzoru tradičních „koní“.

Seklá špička už je naštěstí minulostí, ale špičatější modely se stále drží v popředí. Především u žen působí sofistikovaně a můžete je nosit nejen ke kalhotovému kostýmu, ale místo lodiček i k šatům a sukním. Spolu s nízkým podpatkem nebo rovnou nevýraznou podrážkou se mokasínům vrací jejich původní ležérně elegantní vzhled.

Jaká barva je trendy

Z barev vítězí na celé čáře světlounce krémová, latte, písková a zlatavá nebo tradiční černá a tmavě modrá v kombinaci se zlatými detaily. Odvážnější z vás pak můžou sáhnout po mokasínech s potiskem, i když i zde platí, že méně je více. Proto se zaměřte na jemné geometrické potisky v tlumených barvách, ozvláštněné třeba metalickým leskem.

Jaké vybrat

Letos frčí minimalistické modely na nízkém podpatku bez platformy. Čisté linie, jednoduchý design a neutrální barvy vytvářejí z mokasínů nadčasový a univerzální kousek, který obujete k většině jarních outfitů. Díky prodloužené špičce a decentní ozdobné sponě působí mokasíny elegantně a stylově.

Související články

Zdroj: Vlasta.cz