Vyrazila jsem na neznámé území, do barbershopu, abych se ohledně vousů dovzdělala. Zaujalo mě, že tamní profíci, tedy holiči, (snad se neurazí za klasické české slovo), berou domácí péči o vousy stejně vážně jako hýčkání vlasů. Doporučují pravidelné mytí a používání kondicionéru. Není nutné mít speciální kosmetickou řadu. Stačí vybrat si třeba jeden super produkt a zbytek poskládat z univerzálních.

Zdroj: Youtube

Česání

Podobně jako vlasy se vousy pročesávají. Zkušení muži doporučují mít dva druhy hřebenů podle délky, hustoty a tuhosti vousů. Jeden s řidšími zuby a druhý hustý, který ženy používají na tupírování. Samozřejmě, jde to také kartáčem. Pravidelné česání vousy upravuje, ale také odstraňuje zachycené nečistoty.

Očista

Pro mytí vousů se hodí gely, které nevysušují pokožku. Praktická jsou také tuhá mýdla. Nanášejí se na namočené vousy po napěnění v dlaních. Stejně jako u vlasů se musí zbytky pěny důkladně vypláchnout, protože by dráždily kůži. Také fénování příliš namáhá pokožku pod vousy. Ideální je promačkat je ručníkem a nechat volně uschnout.

Základna

Balzámy a oleje na vousy se nanášejí i na pokožku. Tedy ke kořínkům i do délek. Spojením s masáží se péče hezky vstřebá. Potom je chvíle pro pročesání. Pokud vousy vzdorují, zkrotí je ještě kapka oleje navíc, nebo trocha tuhého stylingového vosku. Těžko říct, zda to muži mají stejné a rádi se vousů dotýkají jako my vlasů. Ovšem pro efekt upravenosti profíci radí: nesahat!

Nadstavba

Vousům se není třeba vyhýbat ani při používání pleťových krémů. Naopak, silnější složení pomáhá proti vysušování pokožky pod vousy. Zdálo by se, že porost chrání ústa, ale není to tak. Do výbavy vousáče přidejte i hydratační balzám.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články