Proužky patří ke stálicím mezi vzory a nikdy nevyjdou z módy. Možná i proto se kolem jejich nošení za ta léta vynořila spousta pouček, které se dají považovat za mýty. Pojďme se na proužky podívat okem stylisty, který má za úkol doporučit ženám, jež mají nějaký ten křížek na krku, a tím pádem nemají figuru jako ze žurnálu, jak si s proužky v běžném šatníku poradit.

Čím širší pruhy, tím větší rozšiřující efekt

Ano, široké vodorovné pruhy vám nic neodpustí. Jsou výrazné už z dálky a vaši postavu rozdělují horizontálně, takže se budete zdát trošku širší a možná menší. Řešením je nosit tenčí proužky více položené u sebe, aby vzniknul jemnější pruhovaný vzor. Když už chcete zazářit v opravdových širokánských pruzích, oblékněte si přes takový top třeba projmuté sako nebo splývající kardigan, který přepásáte v pase. Pruhy budou viditelné, ale vaši postavu z boku opticky zeštíhlí svrchní vrstva.

Pozor na kontrast

Černobílé pruhy vás rozšíří mnohem spolehlivěji než pruhy tón v tónu nebo světlejších barvách. Vybírejte si proto odstíny, které vám sluší, a hlavně spolu vzájemně ladí. Taková světle modrá se světle žlutou, růžová se šedou, mátová s bílou nebo meruňková s tělovou vytvoří dokonalou paletu pruhů, která z dálky opticky splyne a zblízka bude působit jemně a něžně. Máte-li ráda výraznější barvy, namixujte je tón v tónu, pruhovaný vzor zůstane, ale bude působit elegantně a sofistikovaně.

Pohrajte si s délkami

Pokud je vám cit pro proporce vlastní, což se u žen po padesátce očekává, soustřeďte pruhy do míst, na která ráda upozorňujete. Chcete-li dát na odiv velká prsa (nebo ta menší opticky zvětšit), vyberte si takový top, který má příčné výrazné pruhy právě v oblasti hrudníku. Pruhované sedlo u šatů zase rozšíří ramena a opticky zúží boky, stejně tak pár širokých proužků v pase suplujících opasek dá vyniknout postavě tvaru přesýpacích hodin. Podobně fungují i podélné boční lampasy, které se lehce rozšiřují v oblasti pasu. Šikmé pruhy zase rozbijí celistvost outfitu a odvedou pozornost od problematických partií.

Svislé proužky zeštíhlují?

Ano, někdy ano. Ale platí to spíše pro dokonalé postavy, které zeštíhlit nepotřebují. Nebo pro dámy s chlapeckou postavou. Máte-li výrazně tvarovanou postavu, raději se jim vyhněte, neboť každou „oblinu“ ještě více zvýrazní a budete vypadat baculatější, než ve skutečnosti jste.