Dámské šaty z funkčního materiálu si pranic nezadají s elegantními společenskými modely. Můžete je obléknout na formálnější pracovní schůzku, do kanceláře nebo během dovolené. Proč obohatit váš šatník o funkční oblečení?

Hlavně v suchu!

Funkční prádlo je druh oblečení, které díky kombinaci chytrých materiálů, sofistikovaných výrobních postupů a technologií výborně odvádí vlhkost a zároveň izoluje tělesnou teplotu. „V létě se kvůli horku potíme více než obvykle. Je tedy velmi důležité, aby nám oblečení pomáhalo odvádět od těla teplo a pot. Volte především lehké a prodyšné oblečení s nižší gramáží,” říká výrobce oblečení a obuvi Robert Kunorza. To v praxi znamená, že při fyzickém výkonu jakéhokoliv druhu vás udrží v suchu a v příjemné pocitové teplotě. Nebudete se potit víc, než je nutné, a zároveň neprochladnete.

Jak funguje termoprádlo?

Jde o poddruh funkčního prádla a je určené pro nošení v chladnějších měsících. Od „celoročního” funkčního prádla se liší vyšší hřejivostí, kterou může dodat buď příměs Merino vlny, vyšší gramáž nebo struktura úpletu. Termoprádlo využijete jako spodní vrstvu pod své běžné oblečení na každodenní nošení v zimě nebo jako hřejivou variantu funkčního prádla pro vaše oblíbené zimní sporty a aktivity v chladném prostředí. Podstatné je, že v termoprádle vám bude teplo, i když jste v chladnějším prostředí a příliš se nehýbete.

Funkční oblečení pro běžný den

Doby, kdy funkční oblečení bylo určené pouze na sport, jsou pryč. „Funkční oblečení by se díky jeho vlastnostem mělo stát běžnou součástí šatníku. Už neplatí, že je vhodné pouze na sport či nějakou náročnější aktivitu. Speciální vlastnosti produktů můžete využít v horkém letním dni při dlouhém sezení v kanceláři, ale také při domácím lenošení,“ říká výrobce českého termoprádla Marcela Vlčková.

Základem je "chytrý" materiál

U funkčního oblečení hraje hlavní roli prodyšnost a odvod vlhkosti, aby dobře sloužilo ve vysokých letních teplotách i při intenzivní fyzické aktivitě. Často se jedná o kombinace syntetických přízí, které zamezí například nevzhledným skvrnám od potu. “Bezkonkurenčním materiálem pro tento účel je mikrovlákno moira, které nasákne až 10x méně vlhkosti než polyester, je velmi odolné a výborně si rozumí s lidskou pokožkou,” dodává Marcela Vlčková.

Na schůzku i letní party

Šaty patří jednoznačně mezi nejoblíbenější letní kousky. Pokud zvolíte ty funkční, vybíráte si zároveň i nekonečné pohodlí. Sportovní i elegantnější střihy mají ale mnoho společného. Měkké elastické materiály, volnost pohybu i prodyšnost. Oblečení designované pro celoroční nošení se navíc snadno se udržuje, protože se nemačká a rychle schne.

Zdroj: vlasta.cz moira.cz bennon.cz

Související články