Není to tak dávno, kdy byl diktát módy velmi neúprosný. V padesátých letech se vedle klasických krásek, jako byla Marilyn Monroe, najednou zjevila superštíhlá Audrey Hepburn. Dívka s pohledem laně přinesla světu nový ideál ženské krásy. Dlouhé štíhlé paže i nohy, útlé boky a nekonečný krk slavné herečky uhranuly nejslavnějším módním návrhářům. Následoval raketový vzestup modelky Twiggy a v módním průmyslu se vytratily ženské křivky. Populární byl ideál štíhlé vysoké ženy s až chlapeckými tvary.

Zdroj: Youtube

Módní trend

Preference módních návrhářů se promítly do nejčtenějších časopisů pro ženy. Na titulkách se kroutily vyhublé modelky v elegantních pózách se znuděnými výrazy. Normální ženy a dívky začaly mít pocit, že je s nimi něco špatně. Dámy všeho věku nervózně sledovaly každý centimetr svých těl. Nedostižnému ideálu byly na míle daleko. Nastal boom nejrůznějších diet a ženy začaly všemožně trýznit svá těla. Chtěly se módním diktátu alespoň trochu přiblížit. Některé zdroje tvrdí, že tento štíhlý trend vznikl, protože se na hubenou postavu dá doslova navléct cokoli.

Body positivity

V dnešní době můžeme říct, že těmto "ramínkům na šaty", jak se superštíhlým modelkám říká, naštěstí odzvonilo. Vypadá to, že v módě je především být svá. Na jednu stranu je to skvělá zpráva, na druhou vznikl tak trochu opačný extrém. Kromě různorodých krásných ženských těl, můžeme sledovat i morbidně obézní modelky. Je v pořádku, že přišlo období "body positivity" (tělesná pozitivita), ale mnoho žen si to vysvětlilo po svém. Bohužel je nutné si uvědomit, že jak extrémní štíhlost, tak velká nadváha mají negativní dopad na naše zdraví.

Zdravé sebevědomí

Největším úkolem nás žen je získat zdravé sebevědomí. Škoda, že se takové věci neučí už ve škole. Většinou naše cesta k sebevědomí začíná již v dětství, v rodině. Často si ale právě z rodinného nastavení neodneseme to, co potřebujeme. Setkáváme se s kritikou od nejbližších a nebo přímo naše maminky, jakožto vzor, mají se sebeláskou problém. Jakmile si nastavíme v hlavě špatně vnitřního sebekritika, je to malér. S pohledem na naše tělo se ocitáme v nekonečném kruhu hodnocení, porovnávání a nespokojenosti.

Všechno je v hlavě

Skutečně krásné ženy, které obdivujeme, neokouzlují své okolí jen křivkami, ale především tím, co vyzařují. Mnoho žen navštěvuje stále dokola estetické kliniky, nechávají se plastickými chirurgy víc a víc zdokonalovat, jakoby to nikdy nebylo dost. Pojďme si ale říct, že opravdové štěstí vám nová prsa nebo perfektní oblý zadeček nepřinesou. Pro něžné pohlaví je sebeláska velká výzva a dlouhá cesta. Někdy pro začátek stačí jen se narovnat a hezky usmát.

Zdroj: vlasta.cz Wikipedie – Wikipedie (wikipedia.org)

Text: Magdalena Weingärtner

Související články