Proužky patří mezi geometrické vzory, které umí s postavou opticky čarovat. Sluší totiž každému, můžou je oblékat ženy v každém věku a každé velikosti, stačí je jen správně zkombinovat. A přestože vám vodorovné pruhy nic neodpustí, když budete nosit tenčí proužky více položené u sebe, aby vzniknul jemnější vzor, bude vám to slušet i s nějakým tím kilem navíc.

S pruhy přišli francouzští námořníci

Původně nosili pruhované tričko námořníci ze severozápadu Francie, konkrétně z Bretaně, proto se tomuto vzoru říká bretaňský. V 60. letech 19. století se pruhované tričko stalo součástí námořnické uniformy, která také měla přesně stanovený počet pruhů. Bylo jich 21, přesně tolik, kolik francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte vyhrál bitev. Traduje se, že pruhy zachránily život nejednomu z „mužů přes palubu“, ve vodě byly totiž dobře viditelné.

Noste pastelky a kombinujte je s citem

Podvědomě si vždy vybíráme barvy, které nám sluší, to už máme léty odzkoušené. K jaru a létu ale víc než kdy jindy patří pastelové tóny, ideálně namíchané tak, aby spolu dobře ladily. Taková světle modrá se světle žlutou, růžová se šedou, mátová s bílou nebo meruňková s tělovou vytvoří dokonalou paletu pruhů, která z dálky opticky splyne a zblízka bude působit jemně a něžně. Máte-li ráda výraznější barvy, namixujte je tón v tónu, pruhovaný vzor zůstane, ale bude působit elegantně a sofistikovaně.

Vyrýsujte křivky a nedostatky zamaskujte

Proužky vám pomůžou opticky zamaskovat nedostatky a přednosti naopak „vytáhnou“ na světlo světa. Jen se s nimi musíte naučit pracovat. Potřebujete opticky zvětšit prsa? Vyberte si takový top, který má příčné výrazné pruhy právě v oblasti hrudníku. Pruhované sedlo u šatů zase rozšíří ramena a opticky zúží boky, stejně tak pár širokých proužků v pase suplujících opasek dá vyniknout postavě tvaru přesýpacích hodin. Podobně fungují i podélné boční lampasy, které se lehce rozšiřují v oblasti pasu. Šikmé pruhy zase rozbijí celistvost outfitu a odvedou pozornost od problematických partií.

Pruhované tričko nosily módní ikony i herečky stříbrného plátna

Pruhované tričko proslavili nejen námořníci, ale také hvězdy filmového plátna a módní ikony, jednou z prvních Coco Chanel. Následovaly ji hvězdy Brigitte Bardot, Marilyn Monroe nebo třeba Audrey Hepburn. U mužů byl bretaňský vzor díky Pablu Picasso nebo Salvadoru Dalí symbolem bohémství.

Zdroj: Vlasta.cz