Kdybyste chtěli vidět, jak topmodelka Naomi Campbell bydlí, zve vás na prohlídku:

video
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Ebenová kráska Naomi Campbell, která později inspirovala generace umělců a pracovala pro nejprestižnější značky, se narodila v Londýně tanečnici jamajského původ. Svého otce nikdy nepoznala. Vychovávala ji babička, zatímco její matka cestovala po Evropě s tanečním souborem. Naomi se později nechala slyšet, že za její náladovost a výbuchy vzteku může matka, která ji de facto jako malou opustila. Na veřejnosti vystoupila poprvé v sedmi letech, účinkovala ve videoklipu písničky Boba Marleyho „Is This Love“, a v deseti letech byla přijata do Italia Conti Academy of Theatre Arts, kde studovala balet.

Afroameričanka na titulce prestižního magazínu

V roce 1986 si jí při okukování výloh v Covent Garden všimla Beth Boldt, vedoucí Synchro Model Agency, a její osud byl zpečetěn. V dubnu 1986, chvíli před šestnáctými narozeninami, se objevila na obálce časopisu Elle. Byla to její první velká zakázka a její kariéru to raketově nastartovalo. Jako první Afroameričanka se pak v prosinci roku 1987 objevila na titulní straně prestižního britského Vogue, následoval Vogue francouzský a americký. V té době už šla tvrdě za vlastním snem a dokázala to, o čem mnohé holky z předměstí jen snily. Spolu s Lindou Evangelistou a Christy Turlington tvořila trojici nejžádanějších modelek své doby.

Boj s rasismem a předsudky

Ač se zdá vše jako na obláčku, Naomi to zpočátku neměla vůbec lehké, neboť se musela potýkat s rasovými předsudky. Ona se ale uměla ozvat… Přesto v rozhovoru s Marcem Jacobsem pro magazín Interview konstatovala: „Měla jsem se ozývat rozhodněji, ale tehdy, když se o to člověk pokusil, přestali s ním ostatní pracovat.“ Velkou oporu měla ve svých kamarádkách Lindě a Christy, které jednou postavily návrhářské duo Dolce & Gabbana před nekompromisní ultimátum: „Pokud nechcete Naomi, nedostanete ani nás.“ Naomi měla od začátku oporu u návrháře Yves Saint Laurenta, který byl jejím mentorem. Jednou dokonce vyhrožoval, že stáhne svou reklamu z časopisu, kde nechtěli Naomininy fotografie otisknout.

Na osvětě o

Na osvětě o životě na africkém kontinentě spolupracovala se všemi hvězdnými vrstevníky, od George Michaela přes Bona až po Madonnu. Nesmazatelnou stopu zanechal její vztah k jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi, který ji nazýval svou „čestnou vnučkou“. Od jejich prvního setkání v roce 1994 se Naomi Campbell stala velvyslankyní kontinentu. Je hrdá na svůj původ a dává to najevo i ve svých četných projektech.

Recept na krásu

Jak sama Naomi Campbell říká, pokud chcete být krásní, musíte se také krásně cítit. „Obklopujte se lidmi, které máte rádi, nestresujte se a noste u sebe věci, které vám dělají radost a uleví vám při únavě,“ netají se svým pozitivním přístupem k životu. Ujíždí na zdravé a vyvážené stravě, ve fast foodu ji nikdy nepotkáte. Pije spoustu vody, jednou týdně si dopřává manikúru a pedikúru, používá hydratační masky a krémy, a také cvičí. „Dělám jógu a pilates. Nechodím posilovat. Myslím si, že je lepší cvičit jen s vlastní vahou,“ říká.

Je problematická…

Naomi se spoustu let potýkala s drogovou závislostí a nechvalně ji proslavily také skandály, kdy několikrát ve vzteku napadla lidi ze svého okolí. Kvůli jedné takové potyčce s letištním personálem dokonce dostala doživotní zákaz létat s aerolinkami British Airways. Čtyřiadvacetiletá ruská modelka Kira Dikhtyar, která se s Naomi potkala při natáčení módní reality show The Face, zase prý kvůli Naomi skončila u psychiatra. „Je to úžasná žena, ale pracovat s ní je velmi těžké. Všechnu negativní energii si vylívala jen na mě. Když skončilo natáčení, poslali mě k lékařům. Pořád se z toho vzpamatovávám. A televize mi doteď platí výdaje za psychiatra," svěřila se Kira deníku New York Post.

...ale přitom pomáhá, kde se dá

Nutno přiznat, že Naomi Campbell jako topmodelka dokázala svoji slávu využít. Sama propůjčila jméno mnoha charitativním organizacím a založila nadaci, která pomáhá v boji s chudobou. Aktivně celý život bojuje proti rasismu, což ocenil i Nelson Mandela. A přestože ji provázely taky skandály včetně milostných a drogových eskapád, její blízcí tvrdí, že se na ni můžou bezpodmínečně spolehnout. Ona sama o sobě říká: „Nejsem dokonalá, nejsem hrdá na všechno, co jsem udělala, ale nebudu rukojmím vlastní minulosti. Ještě je přede mnou spousta práce.“

Související články

Naomi Campbell jako matka

V květnu 202 sdílela na Instagramu fotografii malých dětských nožiček s popisem Valerie Morris Campbell. „Krásné malé požehnání si mě vybralo za svou matku. Jsem tak poctěna, že mám v životě tuto něžnou duši a není slov, která by popsala pouto, které sdílím s tímto malým andílkem,“ napsala Naomi jako potvrzení příchodu malé dcery. Pro Naomi je to mateřská premiéra.

Krátký rozhovor s Naomi Campbell na téma móda 2022

Krátký rozhovor s Naomi Campbell na téma móda 2022

Jaký je váš oblíbený módní kousek?

Nevím, jestli bych dokázala vybrat jednu oblíbenou věc, ale mám obecně zálibu v doplňcích. Někteří mí velmi talentovaní přátelé a návrháři vytvářejí ty nejkrásnější kabelky, kterým nedokážu odolat. Mám velké štěstí, že znám a miluji tolik neuvěřitelně nadaných lidí, takže k fantastickým doplňkům - botám, taškám nebo šperkům, to nemám nikdy daleko.

Jaký trend podle vás nikdy nevyjde z módy?

Sebevědomí. Sebevědomí nosit to, v čem se cítíte dobře, ať se děje cokoli. To je nadčasové.

Jaké je vaše nejoblíbenější roční období na oblékání?

Miluji výrazné kabáty; jsou to takové skvělé investiční kousky a je to příležitost obléknout si něco, co je výrazné nebo co ukazuje vaši osobnost, takže řekněme, že zima!

Zdroj: www.vlasta.cz Profimedia.cz www.hm.com

Související články