Musí dobře sedět

V brýlích byste se měla cítit dobře, proto vám musí perfektně padnout. Nesmějí vás tlačit na spáncích a musí dobře sedět na nose. Zkontrolujte také vzdálenost skel od očí. Správnou vzdálenost poznáte, když si brýle nasadíte a několikrát zamrkáte – řasy se nesmějí otírat o skla. Důležité je i to, aby se spodní obruba nedotýkala tváří.

UV filtr to jistí

UV filtr se také často označuje jako UV 400. „Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje Bc. Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize. „Pokud chcete očím ulevit, můžete zvolit ještě zrcadlové nebo polarizované brýlové čočky. Zrcadlové čočky odráží světlo, takže díky tomu získáte větší pohodlí během slunečných dní. Takzvaná polarizace zase usměrňuje sluneční paprsky, které se odráží od ostatních povrchů. Nedochází pak proto k oslnění například od odrazu vodní plochy, silnice nebo sněhu na horách. Proto jsou polarizovaná skla často součástí brýlí určených pro sport,“ vysvětluje Martina Němcová z OpticLab. Nejvyšší ochrana je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí...

Aby vám to slušelo

Sluneční brýle jsou nezbytné pro ochranu zraku před UV zářením, ale jsou také důležitým módním doplňkem. Chystáte se pořídit si pro letošní sezonu nové?

Kulaté „lennonky“

Brýle ve stylu Jackie Onassis nebo tolik typické pro aviatiky jsou ideální variantou po probdělé noci, neboť dokážou skvěle zamaskovat kruhy pod očima. A retro je letos obzvlášť v kurzu! Kulaté obroučky sluší téměř každému tvaru obličeje, snad jen dámy se zakulacenou tváří by se jim měly vyhnout. „Jemné kovové rámečky jsou obecně velkým hitem, zvlášť v barvách gold a rose gold,” říká Eliška Malinová z pražské optiky Lentiamo.

Hranaté a extravagantní

Hranaté brýle, často s kostěnými obroučkami, jsou velmi výrazné. Vedle umírněnějších čtverců a obdélníků jsou moderní také hexagony. Mohou si je dovolit sebevědomé ženy, které k nim dokážou vyladit i styl oblečení. Šedé myšky by se v nich necítily dobře, a tak by se jim měly vyhnout. Brýle s rovnou horní obrubou zvýrazní především linii čela, proto sluší ženám s pěkně tvarovaným a klenutým obočím. Mezi hranaté brýle řadíme i tzv. „masky”, které na přelomu tisíciletí proslavily celebrity jako J.Lo a Victoria Beckham. Letos jsou ještě futurističtější než dříve.

Klasické ovály

Univerzálními oválnými obrubami nemůžete rozhodně nic zkazit. Vypadají dobře téměř na každém obličeji a také perfektně padnou. Oblíbené jsou brýle s tónovanými nebo kouřovými skly, které jsou vhodné na ochranu před ostrým sluncem.

Křídla motýlí

Motýlí obroučky jsou velmi slušivé a v kombinaci s efektními potisky nebo barevnými skly představují dokonalý módní doplněk. Sluší ženám s kulatým obličejem i s dokonale oválnou tváří.