Kšiltovku byste měla nosit klasicky, tedy kšiltem dopředu. S kšiltem dozadu nebo na stranu byste určitě žádné body nezískala! U městských čepic můžete kšilt ohrnout i směrem k nebi, ale jen v tom případě, že nejde o klasickou „bejsbolku“, ale spíše o baret s malým kšiltem. Dlouhovláskám bude slušet tradiční vystrčený ohon na temeni. Velmi trendy je i kombinace kšiltovky a mikiny s kapucí.

Střih a správná velikost to jistí

Máte-li pocit, že výrobci kopírují jeden střih a kšiltovky vyrábějí jako na běžícím pásu, pletete se. Některé čepice jsou ušité jen ze dvou dílů plus kšiltu, jiné i z pěti a více, každý typ sedí na hlavě jinak. V prvé řadě tak musíte najít takovou čepici, která vám padne. Nejdůležitější je samozřejmě velikost. Když si na hlavu nasadíte kšiltovku, která vám bude padat do očí a při každém pohybu se posune na hlavě na stranu, celý look to může totálně zabít, nehledě na to, že machinace s čepicí vás začnou po chvíli otravovat.

Nastavte si správný obvod

Na většině kšiltovek je možné nastavit obvod hlavy pomocí štítku v zadní části čepice. Vždycky si fungování vyzkoušejte ještě v obchodě, protože se může stát, že i nejmenší nastavení bude pořád málo, a naopak. Důležitým kritériem pro velikost kšiltovky je její výška ke korunce. Pokud máte větší hlavu a vyberete si kšiltovku s malou výškou ke korunce, budete ji mít malou i při sebevětším nastavení zadního pásku. Naopak pokud máte menší hlavu a vyberete si kšiltovku s vysokou korunkou, zafouká-li vítr, čepice bude nenávratně v tahu. Kšiltovky s nízkou korunkou mají většinou kšilt hranatější, čepice s vyšší korunkou mají kšilt větší a zakulacenější.

Kšiltovka na léto i na zimu

Kšiltovku můžete nosit prakticky celoročně. Teď na sklonku zimy nepohrdneme čepicí z fleesu nebo látkovou, ale pogumovanou. Nosí se i koženkové variace, manšestr nebo flauš. Naopak s příchodem teplejších dní to chce odlehčit i hlavě. Noste kšiltovky ze vzdušných materiálů kombinovaných třeba se síťovinou, pro milovnice extravagance s krajkou. Právě kšiltovky, které úmyslně ztrácejí punc sportovního doplňku, jsou v kurzu. Příjemné odvětrávání díky jemné vsadce oceníte hlavně v létě. Pokud nosíte kšiltovku celotextilní, ujistěte se, že má alespoň několik větracích dírek po obvodu. Jinak se budete v čepici potit. Ale pozor – v létě byste měla nosit čepici, která saje pot, syntetika vám velkou službu neudělá.

Do sušičky nikdy, do pračky jen s povolením výrobce

Pokud chcete nosit kšiltovku, musíte vědět, jak se správně starat o její údržbu. Kombinace pračky a sušičky je tou nejhorší volbou. Pokud výrobce přímo neumožňuje praní v pračce, což zjistíte ze štítku z vnitřní strany čepice, raději se pračce vyhněte. Tvrdý kšilt totiž může dostat pořádně zabrat. Raději perte kšiltovku v ruce ve vlažné vodě, špinavá místa vyčistěte houbičkou, hadříkem nebo malým jemným kartáčkem. Výběr pracího prostředku je na vás, důležité je kšiltovku důkladně propláchnout pod tekoucí studenou vodou. Pak ji vysušte ručníkem, aby z ní nekapala voda. Ztrátě tvaru předejdete tak, že vnitřek kšiltovky vycpete a necháte uschnout na suchém ručníku.