Letos přichází chelsea boty v novém, neotřelém vzhledu. Kromě klasické výšky ke kotníkům najdete v kolekcích také modely s vyšší holení, někdy až téměř ke kolenům. Taková perka však musí mít postranní zip, ideálně velmi nenápadný, aby se nenarušila tradiční struktura boty. Při takové výšce kozaček totiž nepomůže ani velmi strečová vsadka a do bot by se vám bez zipu jen velmi těžko dostávalo.

Kozačky napodobující „důchodky“

Někdy bývá zip vpředu jako u dříve tolik populárních důchodek, filcových bot v černé barvě, které paradoxně s ohledem na pojmenování nosili teenageři nerozlišující pohlaví v 70. letech. Dnešní důchodky vypadají úplně jinak, zip bývá masivnější, podrážka kontrastní a traktorová a nosí se spíše tělové nebo pudrové odstíny.

Traktorová podrážka

Dalším velmi výrazným prvkem nových chelsea bot je pevná profilovaná podešev. Obuv tak získává módní robustní chunky vzhled a výška podrážky pomůže i nižším ženám nabrat pár centimetrů do výšky. Vybírat si ale můžete i z elegantních minimalistických modelů na pevném blokovém podpatku nebo rovné surovce.

Řetězy, přezky a kování

Zajímavým detailem je zdobení v podobě kovových řetězů nebo kovových nýtů v rockovém stylu. Co se týče barevného provedení, v kolekci najdete jak černou klasiku, tak obuv v bílé barvě, ale také modely v zemitých podzimních tónech. Pokud hledáte pohodlnou podzimní obuv, která se hodí k většině outfitů a vydrží trendy několik sezon, jsou perka skvělou volbou.

První perka vznikla

První perka vznikla už v roce 1837, vyrobil je tehdy dvorní obuvník královny Viktorie J. Sparkes Hall. Tehdy se ale nazývala jednoduše kotníková obuv. Poté co si obuv oblíbili američtí politici, ji začali lidé říkat kongresová obuv. Teprve v 60. letech 20. století, kdy nabyla na popularitě King’s Road v londýnské čtvrti Chelsea a tyto boty začali obouvat známí muzikanti jako Rolling Stones nebo Beatles, se jim začalo říkat chelsea.

Zdroj: www.vlasta.cz Wikipedie.cz, https://shoegazing.com/2020/10/18/history-chelsea-boots/

Související články