V hlavní roli střih

V módě jsou kabáty ke kolenům s jednořadým zapínáním na velké knoflíky a s širokým páskem, do kterých se zachumláte jedna báseň. Nosí se i modely na způsob anglických kabátců se zapínáním na dřevěné kolíčky nebo třeba s širokými zipy. Ale moderní je také extrémně rozšířený áčkový střih v délce dlaň nad kolena, který sluší především ženám se štíhlýma, dlouhýma nohama. Jste-li trochu buclatější, volte raději splývavý kabát kopírující křivky.

Nebojte se odvázat

Černá, červená a vínová klasika dostává jednoznačně na frak od veselých pastelových barev. V kurzu je letos světle růžová, jemně krémová a svěže modrá, ale i barva zralých meruněk a broskví. Nosí se také všechny odstíny hnědé a zemité barvy jako lahvově zelená nebo khaki.

Hlavně nezatrhnout!

Když už si nějaký ten buklé kabát pořídíte, zaměřte se na doporučení ohledně údržby. Buklé je díky svým uzlíkům náchylné k zatrhávání, ať už sponou od kabelky nebo třeba jen dlouhým nehtem, takže buďte opatrná. A na pračku raději zapomeňte, oblečení z buklé je třeba ošetřovat podobně jako to vlněné. To znamená ideálně čistit u profesionálů, pokud se jedná o vypodšívkovaný kabát, určitě volte čistírnu. Splývavý buklé kardigan bez podšívky můžete prát v pračce ve stejném programu jako pleteniny, tedy při malých otáčkách a nízkých teplotách a rozhodně neždímat, natož sušit v sušičce. Po vyprání oblečení jemně promačkejte a nechte sušit položené na sušáku nebo na froté ručníku, bez upevnění kolíčky. Jen tak zůstane váš buklé model hodný obdivu i několik sezón.

Je to alchymie

Buklé (z francouzského bouclé, což znamená oblouček nebo kadeřit se) je silnější látka se smyčkami a uzlíky, které vytvářejí její nerovný, drsný povrch. Vyrábí se většinou z česané nebo mykané vlny smíchané s chemickými vlákny. Látka se skoro vůbec nemačká, a proto se z ní šijí sukně, kostýmy a dlouhé pláště. Označení buklé se používá také pro pleteniny, které mají podobné vlastnosti. Základem buklé pletací příze je hladká nit, která je omotána lesklou efektní nitkou a vše fixuje jemná točená příze. Výsledkem jsou pak více či méně odstávající smyčky nebo očka, které vytváří na svetru zajímavý plastický povrch.

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články