Máte-li nějaké to kilo navíc nebo je-li vaše postava robustnější, noste raději oblečení s drobnějšími a méně nápadnými vzory a barvami. Pokud ovšem nejste usedlá a potrpíte si na výstřednosti, klidně oblékněte obrovské kostky, případně je prostě namíchejte.

Košilová bunda až pod kolena

Není to tak dlouho, co si kostku oblékaly usedlejší dámy a omladina si tak maximálně vyšla v rajkách v oblíbené červeno-černé kombinaci, s křivákem s výraznými zipy a v robustních kanadách. Tohle extravagantní pojetí už moc nejede, i mladší generace nosí kostku v rámci byznys prostředí. Nosí se stále kostkované kostýmy, ať už kalhotové, nebo se sukní, kabáty, saka a košile, ale největší boom zažívají košilové bundy, tzv. shackety. Oproti loňskému podzimu můžete ve výlohách a teď i v ulicích vidět košilové bundy v délce do půli lýtek nebo po kolena, a právě velká kostka dominuje jejich desénu.

Vyrýsujte postavu

Fandíte-li pouzdrovým šatům a sukním, vsaďte na drobnější kostku, která vaše proporce nijak nezdeformuje. Nebo zvolte jednobarevný model a pomocí kostkovaného bočního lampasu nebo lemu v pase zvýrazněte křivky. Jestliže máte oblíbené košilové šaty, určitě si nějaký ten kostkovaný kousek pořiďte, k tomuto střihu kostka skvěle pasuje.

Kostkované kabáty a plédy

Do módy se opět vracejí plédy, ke kterým kostka neodmyslitelně patří. V případě over size svrchníku se nemusíte bát ani větších vzorů. Důležité je sladit s barevným kostkovaným vzorem doplňky, jako jsou boty, kabelka nebo klobouk. Podzim a zima k takovému ladění přímo vybízí.

Znáte typy kostky?

Glenček neboli Esterházy

Tady jsou čtverce uvnitř vyvzorovány z proužků nebo miniaturních čtverečků. Lehčí látka s obsahem bavlny s tímhle překrásným tradičním vzorem se používá na šití elegantních dámských i pánských košil a kravat.

Skotská kostka

Klasický kostkovaný vzor, který mohou tvořit souměrné kostky nebo i třeba lehce „mázlé“. Vzor často zdobí červená nitka. Pokud je vzor černobílý a složený ze stejně velkých čtverců, říká se mu šachovnice.

Pepito

Pepito je typické tím, že má vždy bílý podklad. Vzorování bývá velmi malé a kostičky nemají pravidelný čtvercový tvar. Když se na vzor podíváte přimhouřenýma očima, slije se vám v jednu barvu, při pokusu o ostříží zrak vnímáte šikmo nad sebou několik malých, stejně barevných čtverečků, takže vzor tvoří jakési šikminy.

Pixely

Jsou to malé krychle poskládané vedle sebe nebo přes sebe. Látka funguje na principu 3D efektu a nosí se na moderních kreacích nebo maškarních kostýmech.

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články