Pepito a kohoutí stopa se lidem často pletou. Není se čemu divit, jsou si opravdu hodně podobné. Textilní vzor je tvořen střídáním světlých a tmavých geometrických ploch a oba vzory při důkladnějším ohledání opravdu připomínají stopu kráčejícího kohouta, i když v poněkud sofistikovanější podobě než na venkovském dvorku.

Stará dobrá klasika

Tyhle vzory se v módních kolekcích opakují se železnou pravidelností a ani letošní podzim a zimu nezůstávají pozadu. Ten, kdo je považuje za retro, má svým způsobem pravdu, ale k „babičkovským“ vzorům mají hodně daleko, už jen díky použitým materiálům, střihům oblečení a hlavně barvám. Se vzory tohoto typu dávno pracovaly ty nejznámější módní domy, třeba Chanel nebo Versace.

Můžou za to Skotové

Historie stylizovaného otisku kohoutího pařátu se začala psát již v roce 1885 ve Skotsku, kohoutí stopa byla výsledkem experimentu se střídáním barev, ale žádný výrazný obchodní úspěch výrobci nezaznamenali. Pro konzervativní zákazníky byla kohoutí stopa příliš moderní, lidé se chtěli halit do méně okázalých, jemnějších vzorů. Druhý pokus prosadit tento neotřelý vzor přišel v roce 1933, kdy se vzorem kohoutí stopy ušili pár dámských jezdeckých kabátků, kloboučků a sukní.

Výstřední a atraktivní

Já si kohoutí stopu spojuji především s pánskými a posléze i dámskými pletenými vestami s výstřihem do V a poslední dobou také s ponožkami a punčocháčemi. Nosí se ale také šaty s tímto výrazným potiskem, kalhoty a sportovní bombery. Tlumené barevné variace v tónech béžové, hnědé a skořicové doplňují i výstřednější barvy, jako je žlutá, tyrkysová, vínová a bílá. Změny se udály i v charakteru textilií, kohoutí stopa zdobí jemné a hladké vlněné látky i ty hrubě tkané a strukturované. Při kombinování s dalším oblečením je nutné si uvědomit, že kohoutí stopa je velmi výrazný vzor, proto by měl mít svůj prostor a netlouci se s jiným podobně atraktivním vzorem.

ZDROJ: https://vlasta.cz

Související články