Zdroj: Youtube

Možná považujete ruce za velmi otužilé, ale na rozdíl od obličeje, který zvládne i výrazné teploty pod nulou, prsty začnou zábst, a když mráz zaleze za nehty, dlouho to nevydržíte. Strkáním rukou do kapes a bund se sice zahřejete, ale výrobci oblečení vám potvrdí, že tenhle zvyk se nevyplácí, protože snižuje jeho životnost. Namáhání ničí jeho tvar a celkově vypadají vytahané, nebo dokonce natržené kapsy dost odpudivě.

Měření

Aby bylo teplíčko, rukavice musí sedět. Prsty v nich nesmějí plavat, ale ani být tak natěsno, že se odkrvují a ani je neohnete. Jak najít tu pravou na pravou i levou ruku? Připravte si krejčovský metr. Měřit budete na dominantní ruce, tedy té, kterou píšete, protože bývá trochu větší díky používanějším svalům. Velikost určuje šířka dlaně, kterou změříte přes záprstní klouby. Mírně přitom zatněte ruku do pěsti.

Na tenkých kožených

Na tenkých kožených rukavicích bývá velikost tradiční, která se udává v coulech. Dámské obvykle začínají objemem dlaně 16 cm, což je v coulech 6 a americké velikosti XXS. Další číslování pokračuje takto: 17–18 cm / 6,5 / XS. 19 cm / 7 / S. 20–21 cm / 7,5 / M. 22 cm / 8 / L. 23 cm / 8,5 / XL. 24 cm / 9 / XXL.

Kožené rukavice se nošením mírně vytáhnou, proto se obvykle kupují o půl čísla menší. Naopak, pokud mají uvnitř vyteplení, třeba kožíšek, vyberte si o půl čísla větší, nebo dokonce o celé číslo.

Na oko

Při zkoušení rukavic platí jednoduché pravidlo – musí sedět jako druhá kůže, a to všechny, nejen kožené. Potom nejen ideálně hřejí, ale také sluší. Aby netrčely, mívají v horní části záševek, nabírání nebo manžetu s drukem. Nesmí škrtit. Problém je s délkou prstů. Když se nehty příliš zařezávají do špiček rukavic, mohou se rukavice začít trhat. Ovšem ani přesah přes délku, který se ohýbá, parádu neudělá. Pohlídejte si také část meziprstí, aby končily tam, kde mají. Když jsou prsty rukavic moc krátké a berou opticky délku prstům, vypadá to divně. Navíc se tím namáhají švy a praskají.

Rady pro e-shop

Tento způsob nákupu je lákavý, právě teď nabízejí prodejny krásné, kvalitní rukavice se slevou 50 % a více. Když nesednou, dají se vrátit, ale aby vám uznali reklamaci, dodržte pravidla. Nestříhejte poutko, které pár spojuje. Zkuste jen jednu na vůdčí ruku. Před tím si sundejte prstýnky, aby se rukavice nevyboulila nebo nepoškodil vnitřní šev či podšívka. Když bude klást rukavice odpor, už to nezkoušejte, je malá a obvykle sedne další velikost. Jestli do ní vklouznete a bude sedět, zahýbejte prsty, zda příliš netáhne. Pokud ano, opatrně sundejte popotahováním za jednotlivé prsty ve špičce. Jestli nesedí, protože je příliš velká, také ji opatrně sundejte stejným způsobem. Zabalte do původního obalu a vraťte podle návodu jednotlivých e-shopů.

Vychytávky

Kožené klasice konkurují moderní materiály. Jedná se o polyestery, podle trendů často dokonce z recyklovaného materiálu (mnohdy se používají PET lahve) nebo aspoň s částečným přídavkem. Rukavice softshellové nebo fleecové se příjemně nosí, některé mívají úpravu odolávající vodě nebo různé membrány, které neprofouknou. Polyestery také rychle schnou. Dají se spojit s elastany, takže rukavice dobře sedí. Na vnější část rukavic v oblasti dlaní a prstů se přidává silikonová vrstva, bránící klouzání. Moderní doba si také vyžádala dotykové body na palci a ukazováčku, aby se dal ovládat telefon. Pokud si pořídíte kvůli telefonování rukavice bezprsté, nejlépe se svlékají tak, že je přetáhnete od zápěstí dolů naruby.

Související články

Jak na údržbu rukavic?

Jak na údržbu rukavic?

  • Kožené rukavice pravidelně impregnujte.
  • Na čištění si kupte speciální prostředek a dodržuje návod. Nejlépe se pracuje, když čištěnou rukavici natáhnete na ruku.
  • Vlhké rukavice všech materiálů nikdy nesušte na topení. Umělé sušte nejprve naruby.
  • Většina polyesterových rukavic podle cedulky povoluje praní v pračce na nejšetrnější program do 40 stupňů.
  • Vyplatí se dát je do ochranné prací síťky a použít prášek či gel na jemné prádlo.
  • Aviváž nedávejte a rukavice raději neždímejte.
  • Rozhodně nepoužívejte sušičku! 

Zdroj: www.vlasta.cz