Sázíte na kvalitu? Volte kašmír

Kašmír je jeden z nejhřejivějších materiálů, ale také nejdražších. Tak tomu je už léta, jeho zpracování je totiž velmi náročné. Ale řekněte, která z vás nezatoužila alespoň jednou v životě po klasickém kašmírovém svetru?

Při výrobě a péči o kašmír se spotřebuje velké množství vody. Kašmír, přestože se jedná o celkem drahou surovinu, se dostal do tzv. fast fashion sektoru a je dnes běžnou součástí svetrů z konvenční produkce. Proto pokud chcete přírodě trochu ulevit, pořiďte si kašmírové oblečení z fair trade zdrojů. Sice vás to vyjde dráž, ale zato podpoříte životní prostředí.

Bezúdržbový a teplý akryl

Při vzpomínce na kousavý syntetický svetr, který jste nosila v dětství, se vám ježí chlupy? Nebojte se novodobého akrylu, jde sice o syntetickou náhražku vlny, která na rozdíl od ní vůbec nekouše. Akryl je pružný, měkký, nemačká se, nežmolkovatí a rychle schne, takže na zimu celkem ideální materiál. Jen se v něm držte dál od ohně, pokud nechcete vzplát jako pochodeň.

A na řadě je vlna. Co třeba takové merino?

Merino vlna z ovcí pasoucích se vysoko v horách je jemná, tenká, ale přesto dostatečně hřeje. Právě proto se z ní vyrábí funkční outdoorové oblečení, nejenže hřeje, ale také perfektně sedí, nekouše a má úžasnou schopnost pohlcovat pachy. Kromě sportovního oblečení se z ní vyrábí i bezkonkurenční deky, přehozy a plédy ke krbu i na terasu.

Mohér pamatuje staré časy

Mohér je vlastně vlna ze srsti alpackých koz, je neskutečně odolný a pevný a i přes léta nošení si uchovává svůj původní tvar. Musíte se o něj dobře starat a prát ho pouze jemně, ručním hnětením ve vlažné vodě, aby se vám vlákna nesrazila. Na ždímačku a sušičku rovnou zapomeňte, mohér si žádá jemné zacházení.

Alpaka není jen náhražka stříbra

Kašmír by si na své výsostné postavení měl dávat pozor. Co do hřejivosti i oblíbenosti ho totiž dohání alpaka. Vlna ze srsti lam žijících v Jižní Americe má podobné vlastnosti jako zmiňovaný kašmír, je neuvěřitelně jemná a vhodná i k pletení.

Vlna z lamy alpaky patří k nejkvalitnějším přírodním materiálům na světě. Alpaky mají až 22 přírodních odstínů a oproti ovčí vlně jsou vlákna z alpaky 3x silnější a 7x teplejší. Kvalitou se vlna z alpaky podobá prachovému peří.

Zdroj: www.vlasta.cz Fler.cz Denik.cz