Zdroj: Youtube

Nedávno veřejnost zaujala zpráva, že Britská letecká společnost Virgin Atlantic dává svým zaměstnancům na výběr, zda budou nosit kalhoty nebo sukně. A nepůjde jen o letušky a piloty, i příslušníci pozemního personálu si budou moci vybrat svůj styl. Důležité je zmínit, že nezávisle na pohlaví! Britský dopravce nabízí zaměstnancům dvě verze uniforem a nutno podotknout, že módní fajnšmekři si přijdou na své. Autorkou modelů totiž není nikdo jiný než slavná módní návrhářka Vivienne Westwood. Podle serveru Independent půjde buď o kalhoty nebo sukni se sakem v červené či vínové barvě.

Pan a nebo paní? Mrkněte na odznak...

Proč ne. Nicméně to, že prý budou mít zaměstnanci na uniformě také odznáček s preferovaným oslovením dle jejich identity, která nemusí být na první dobrou patrná, mě trochu rozhodilo. Hned jsem si představila situaci, kdy se mi zamlží brýle, nebo, nedej bože, si je zapomenu v kufru v podpalubí, a pak nakloněna v nepřirozené pozici budu detailně zkoumat hrudník personálu, abych při případné komunikaci nikoho neurazila.

První byla sukně

Ale zpátky k sukním. Ty nosili muži od nepaměti. Ve starověkém Římě sukně suplovaly jakési tuniky, obdélníkové kusy látek omotané kolem těla a na rameni sepnuté zdobenou sponou. Egypťané zase preferovali bederní roušky a krátké sukně, otroci byli nuceni oblékat jen bílé, zato faraoni se natřásali v zářivě barevných a zdobených kouscích. Ve středověku se nosily tzv. suknice, v podstatě šlo o šaty s dlouhými rukávy a dlouhou sukní, u mužů po kolena, u žen až na zem. Až v raném středověku se pak muži nasoukali do kalhot nebo punčoch a přes ně stále oblékali tuniky.

Novodobé pánské sukně

Novodobé pánské sukně představil na přehlídce roku 1985 módní návrhář Jean-Paul Gaultier, který zkombinoval módu ulice a avantgardu a vysloužil si obrovské uznání. Roku 2003 jeho společnost sponzorovala průzkum přisvojení si ženského oblečení muži na výstavě „Statečná srdce – muži v sukních“, konané v newyorském Metropolitan Museum of Art. Obojaká sexualita byla na Gaultierově přehlídkovém molu všudypřítomná, návrhy pro muže v sukních pokročily až k baletním sukénkám.

Tradiční kilt

V současnosti je sukně, alespoň co se týče běžné evropské módy, téměř výhradně dámskou výsadou. Vyjma kiltu, tradičního pánského oblečení ve Skotsku. Klasický kilt má hladký přední díl, na bocích a vzadu je skládaný, v délce po kolena... Pro slavnostní příležitosti se nosí ve formě třídílného obleku s odpovídajícími doplňky včetně sporranu (kapsáře zavěšeného kolem pasu). Pro běžné nošení se vžil pojem „utility kilt“, což je praktická pánská sukně z odolného materiálu, třeba z denimu, pracovního kepru nebo materiálů funkčních. Ke kiltu se nosí podkolenky a zbytku outfitu se meze nekladou.

Pánská sukně na XXX způsobů

Stejně tak je tradiční součástí oděvu sukně známá jako Lava-Lava nebo Saragon v oblastech Polynésie, Oceánie a Malajského regionu. V Myanmaru muži nosí lungi, dlouhou zavinovací sukni podobnou sarongu. Sarong se nosí na Srí Lance, na Havaji, Jávě, v některých částech Indie, v Jemenu a mnoha dalších zemích. Někde nosí muži sukně kdykoli a kdekoli, jinde jen ke slavnostním příležitostem, nebo naopak doma jako pohodlné domácí oblečení. Pro obdivovatele japonského stylu se nabízí hakama – buď umanori (kalhotová sukně) nebo andon (sukně). V hakamě se lze pohybovat stejně volně jako v kiltu, ostatně se v ní cvičí některá bojová umění. I hakama má své moderní varianty, které budou perfektně vyhovovat především vyznavačům japonského monochromatického minimalismu.

Při společenských příležitostech,

Při společenských příležitostech, na světových módních přehlídkách a červených kobercích není muž v sukni žádnou velkou atrakcí. A ani nemusí být nutně drag queen, gender fluidní nebo aktivista proti tradičnímu dělení rolí.

Kteří muži se v posledních letech blýskli v sukni?

  • Z českých umělců se nošením sukní v minulosti proslavil zpěvák Jiří Korn, letos se jím nechal inspirovat režisér Štěpán Vodrážka, který si na festivalu v Karlových Varech přišel pro cenu v sukni a smokingu. Také český DJ NobodyListen sdílel na svém Instagramu v rámci kampaně pro The Brands MEN fotku v růžové sukni.
  • Ze zahraničních osobností letos překvapil Brad Pitt, který přišel na berlínskou premiéru svého filmu Bullet Train ve velmi ležérním sukňovém kompletu. Herec Oscar Isaac zvolil na premiéru marvelovského seriálu Moon Knight poněkud elegantnější variantu.
  • Laťku už dříve nasadil vysoko ředitel Louis Vuitton Marc Jacobs. Ten vynesl černou áčkovou sukni v kombinaci s bílou košilí už v roce 2008 a jeho odvážný kousek zopakovali rappeři Kanye West, Diddy a Jared Leto. Poslední z uvedených rapperů sukni oblékl na iHeartRadio Music Awards v roce 2014 a sladil ji s černými tepláky, modrým sakem a vzorovanou košilí.
  • Na hudební scéně kromě již zmíněných rapperů zlákala sukně i jiné umělce, jako Kida Cudiho a Lil Nase X. Kouzlu pánské sukně podlehl i komik Pete Davidson, který si oblékl jednu z dílny Thoma Browna na Met Gala.
  • Zpěvák Conan Gray předvedl dramatický look během svého živého vystoupení v hudebním studiu Vevo v newyorském Brooklynu a podle časopisu Seventeen bylo jeho vystoupení mistrovským dílem zejména díky outfitu. Na sobě měl tartanovou midi sukni od londýnské značky Chopova Lowena, na které převládala žlutá, modrá či zelená.
  • Pánské sukně zlákaly i sportovce jako Lewise Hamiltona či Russella Westbrooka.

Zdroj: www.vlasta.cz Magazín České Noviny.cz Heroine.cz

Související články