Chcete-li se do vlny náležitě zachumlat a užít si její jemnost a hebkost, vyberte si svetr z mohéru nebo kašmíru. Už je nikdy nebudete chtít sundat. Aby vám ale vlněné oblečení dlouho vydrželo, je třeba se o něj s láskou starat. Správně ho čistit, prát, sušit a skladovat.
Nechte vlnu vyvětrat
Vlna je přírodní materiál, který je přirozeně samočistící a pachu odolný. Kousky z tohoto materiálu proto není nutné prát po každém nošení, jak můžete být zvyklí u syntetických náhražek, jako je například akryl. U vlněného svetru nebo saka postačí, když ho po nošení pověsíte na chvíli do okna a necháte jeho vlákna provětrat. Jakékoli nepříjemné pachy se z nich uvolní, vlna se načechrá do své typické vatové struktury a vy můžete oblíbený kousek bez obav uklidit do skříně.
Když už prát, tak rozhodně za studena
Když ale přece jen přijde čas praní, je důležité postupovat opatrně. U valné většiny vlněných věcí je výrobcem doporučené ruční praní, nicméně pokud máte novější pračku, která zvládá jemný program na vlnu, můžete použít i tu. Ať už zvolíte jeden nebo druhý způsob, nejdůležitější je teplota vody. Pozor, ta by totiž měla být vždy studená! Ani 30°, ani vlažná, ale úplně studená! Vlna totiž nezvládá kombinaci vlhkosti a vyšších teplot a sráží se.
Při praní vlněného
Při praní vlněného svetru v pračce nezapomeňte zvolit jemný režim, obraťte svetr naruby a vložte ho samotný do pracího sáčku. Ten ochrání jeho vlákna, aby se v pračce zbytečně nenatahovala nebo o něco nezachytila. Ždímání pak nastavte na co nejmenší otáčky.
Vlněné věci perte v gelech
Vlnu perte v tekutém pracím prášku. Těch je na trhu celá řada a některé jsou dokonce na vlnu určené. V žádném případě nepoužívejte aviváž. Vlněné vlákno je totiž duté a strukturované, proto má tak skvělé termoizolační schopnosti, a právě aviváž tuto strukturu zalepí. Tím pádem vlna přijde o jednu ze svých nejlepších vlastností – hřejivost, ale i o schopnost odvádět z těla vlhkost.
Sušení nesmí být vlny mučení
Nikdy, ale opravdu nikdy nedávejte vlněné oblečení do sušičky. Pokud by totiž přežilo teplejší vodu v pračce, určitě by nezvládlo vysoké teploty v sušičce. Nejlepší způsob sušení je naležato. Na klasický sušák rozprostřete ručník a na ten položte vypraný svetr tak, aby byl zachován jeho původní tvar. Sušák umístěte ke zdroji tepla, ale určitě si neurychlujte práci tím, že byste ručník se svetrem dala rovnou na rozpálené topení, to by mohlo dopadnout stejně jako svetr v sušičce.
Na ramínka zapomeňte
Ideální je vlněný kousek pečlivě složit a vleže dát do poličky nebo zásuvky. Komínků se nebojte, ty ničemu nevadí. Co by ale vlně neprospělo, je věšení na ramínka. Je to totiž poměrně těžký materiál, který má tendenci se vyvěšovat. Na ramínku se tak svetru prověsí ramena a celkově ztratí původní tvar.
Odstraňte žmolky
Vlna se žmolkuje v těch místech, kde je více namáhaná nebo se třeba tře se svrchníkem – na ramenou, na prsou, na loktech… Jedná se ale o jemné žmolky, které jdou snadno odstranit elektrickým „odžmolkovačem“ nebo speciálním hřebínkem, kterým svetr „oholíte“. Na vlněném svetru se vám nevytvoří tvrdé žmolky jako na akrylu nebo polyesteru, ze kterých je náročnější dostat je pryč a u nichž nelze strukturu materiálu obnovit.
Jak vyřešit „kousání“ vlny?
Jak vyřešit „kousání“ vlny?
Radí stylistka Barbora Havlíková
Pokud máte pocit, že vlněné svetry nemůžete nosit, protože vás „koušou“, zkuste malý fígl. Vlna vždy reaguje na teplotu, proto když si svetr oblečete, vydržte alespoň 10 minut. Jeho vlákna se zahřejí na teplotu vašeho těla a „kousání“ by mělo přestat. Pokud vám je samotná vlna přece jen nepříjemná, vyzkoušejte například její směs s bavlnou. Taková kombinace má stále skvělou hřejivost, ale jemnější strukturu, díky níž „nekouše“.
Zdroj: www.vlasta.cz , Barbora Havlíková