Tyrkysová, azurová, pařížská nebo berlínská, ale také královská modrá, zkrátka od světlounce modré až po tmavě indigovou s lehce nafialovělým nádechem, modrá barva je fascinující. Nemusíte se zrovna plavit na zaoceánském parníku nebo řídit jachtu, modrou můžete milovat i v daleko přízemnějším podání.

Kachní modř

Jde o tzv. „čírkovou“ modř a vlastně není tak složité zjistit, proč se téhle modrozelené barvě tak říká. Stačí v atlase ptáků nalistovat čeleď kachnovitých a jste doma. Čírka modrá ji hrdě nosí jako dominantní barvu na svých křídlech a kachní modří se na křídlech pyšní i samečci kachny divoké. Modrozelená až tyrkysová krásně vynikne s černou, zelenou nebo limetkovou.

Světlounce modrá neboli baby blue

Romantické a něžné pudrové tóny baby blue s kouřovým akcentem se zase skvěle vyjímají na krajkových kouscích oblečení a sluší i odlehčeným materiálům, jako je hedvábí nebo satén. Ale i v zimě si můžete blankytnou modrou užít, třeba na přízových svetřících nebo kašmírových vestách je k nepřehlédnutí. Sluší i šatům po kotníky a teplákům do města. Tahle pomněnková barva vás omladí a funguje i na doplňcích. Světlounce modré kabelky jsou v zimním období balzámem pro oko i duši.

Kobaltová či královsky modrá

Toužíte-li po uhlazeném klasickém vzhledu, který ale nebude postrádat živelný náboj, sáhněte po odstínech, jako je kobalt či námořnická modrá. Patří rozhodně k těm výraznějším, jsou šťavnaté a přitahují pozornost. Navíc se skvěle kombinují s neutrálními tóny pudrové, světle béžové a krémové, tedy s ryze nadčasovými barvami. Hledáte-li krásnou výraznou barvu, která není obyčejná, pak vás uspokojí královsky modrá. Tento odstín se velmi často vyskytoval v šatníku královny Charlotte a ani dnes tomu není jinak, oblíbila si ho i britská královská rodina. Tahle barva působí elegantně a ve společnosti s ní zabodujete. Není třeba hýřit střihovou kreativitou, barva si vystačí s minimalistickými tvary, i přesto v ní budete nepřehlédnutelná.

Berlínská modř

Berlínská modrá je známá jako tmavě modrá barva s lehce fialovým odstínem, vlastně jde o indigo. Často se označuje také jako pruská modř. Skvěle jí sedí kombinace s bílou, černou, růžovou nebo purpurovou. A perlička na konec? Berlínská modř se jakožto barvivo v minulosti získávala srážením živočišné krve.