Svět tleská dobovému trháku, který bere dech divákům nejen hereckými výkony, ale i dokonalými kostýmy. Elegantní móda padesátek je nezaměnitelná. Ženám to nikdy neslušelo tak, jako v této době. Dodnes obdivujeme ikony jako byla Marylin Monroe, Audrey Hepburn nebo Grace Kelly. Muži na tom nebyli jinak. Střihy klasických pánských obleků podtrhují mužskou siluetu tak, že každý vypadá jako pravý gentleman. Oproti společenské uhlazenosti zde stál rebelský glanc Marlona Brando a Jamese Deana.

Zdroj: Youtube

Prázdniny v Římě

Klasickou představitelkou té doby je herečka Audrey Hepburn ve filmu Prázdniny v Římě. Všechny ženy chtěly být jako ona. Známé módní magazíny prezentovaly nedosažitelný ideál krásy. Dokonalá žena byla štíhlá, měla dlouhý krk, úzký vosí pas a tvarovaná ňadra do špičky. Samozřejmostí byl trendy účes a perfektní make-up porcelánové panenky. Typ Audrey nebo Grace Kelly byl ladný a důstojný. Oproti tomu tu byl ještě zcela odlišný styl femme fatale v podobě Elizabeth Taylor a Marylin Monroe.

Marylin a ty druhé

V padesátých letech nastal velký rozvoj kinematografie. Vedle kouzelných romantických hereček, se zrodily svůdné bohyně v čele s Marylin. Blonďatá legenda prezentovala naopak typ sexy ženy plných křivek s uhrančivým pohledem kočky. Koketní herečka a zpěvačka se stala největším sex symbolem všech dob. Charismatickým protipólem jí byla Elizabeth Taylor. Temperamentní Taylorka i Monroe ukazovaly v dokonale padnoucích šatech své oblé vnady. Móda lichotila každé postavě.

Doba zkracování

Trendy bylo zkracování vlasů. Kadeře se stříhaly do délky pod čelist, nebo těsně pod ramena. Kratší účes byl oblíbený mezi hospodyňkami, kvůli praktické údržbě. Štíhlým ženám velmi slušel oblíbený bob alá Hepburn. Dámy nosily samozřejmě všechny délky vlasů, jako v každé době. Mladší dívky preferovaly většinou delší vlasy. Česaly se tupírované, ondulované a vyfoukané účesy dodávající objem. Ženy často k šatům volily klobouky, které byly v celkové image třešničkou na dortu.

Zlatá éra módního návrhářství

Největší módní legendy se zrodily právě v 50. letech. Každý někdy zaslechl jména jako Coco Chanel, Christian Dior nebo Hubert Givenchy. Textilní a módní průmysl byl na vzestupu. Vedle klasické elegance se zrodil zároveň ležérní rebelský styl, který reprezentoval Marlon Brando a James Dean. Ze slušivých vypracovaných retro střihů se vyvinul oblíbený pin-up styl, který dnes známe jako Rockabilly a Psychobilly. Tuto éru neodstartoval nikdo jiný než Elvis Presley.

Text: Magdalena Weingärtner

Zdroj: vlasta.cz salon1936.cz hombresconestilo.com

Související články