video
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Více je více

Rodinné balení obvykle pořizují hospodyňky hlídající rozpočet domácnosti. Často ani netuší, že tím šetří také přírodu, protože na jednu velkou lahev se spotřebuje méně plastů než na dvě malé, také se při výrobě vyplýtvá méně vody a do vzduchu vypustí menší oblak zplodin. Šetrnější jsou také koncepty znovu doplňovacích lahví a náhradního balení. Lahve se vyrábějí z jednodruhových odolných materiálů, které se dají opakovaně používat, dokonce až 5 let, a potom zrecyklovat, například z hliníku. Jsou pevnější a tím déle vydrží. Doplňovací sáčky, které po přelití obsahu putují do recyklace, mají složení odlehčené a při výrobě se dá snížit spotřeba plastu o více než polovinu, než je v obvyklé lahvi.

Na obalu záleží

Když doma fandíte přírodě, asi všechny plasty, tedy i plastové obaly od šamponů, sprchových gelů i kelímky od krémů automaticky nosíte do tříděného odpadu. Ani vás nenapadne nad tím přemýšlet, ale protože se skládají z různých částí, plně recyklovatelné vždycky nejsou. Ovšem pokud to výrobce zvládl, rád se tím pochlubí na obalu a pak budete chodit ke kontejneru s větším pocitem uspokojení. Jestli si lámete hlavu, zda je nutné obaly vymývat, tak není. Při recyklaci se totiž materiály proplachují.

Málo odpadu, hodně muziky

Tuhá kosmetika znamená opravdový top v udržitelné kosmetice. Obaly samozřejmě recyklovatelné, často už částečně recyklované, ať jde o papír, nebo lepenku. Aktuálně nejvíce bodují šampony. Už při výrobě šetří přírodu, protože se často využívají jednoduché postupy výroby, které nevyžadují spoustu vody a elektřiny, dokonce se značky vracejí k poctivé ruční práci. Pak už je to plně ve vašich rukách: při mytí hlavy spotřebujete asi tak 8x méně vody, než když používáte tekutou klasiku. Ale nebojte se, pěnu, vůni a péči zvládne pevná kostka stejně. A bude s vámi mnohem déle, v maratonu výdrže porazí dvě lahvičky tekutého šamponu o objemu 300 ml. Seženete také tuhý kondicionér, aby byla péče kompletní. Další kostkou ve vaší koupelně může mýdlo, které nahradí sprchový šampon.

Kosmetika ze spíže

Kosmetika ze spíže

Vyrobte si cibulový pečující oplach na vlasy, který posiluje vlasovou pokožku i pramínky, chrání před útoky oxidantů, které urychlují stárnutí. Také předchází stárnutí. Oloupejte tři cibule, slupky povařte ve dvou šálcích vody 10 minut. Nechte vychladnout, přeceďte a vlijte do lahvičky se sprejem. Použijte na postřik kořínků vlasů po umytí. Po 5 minutách opláchněte chladnou vodou. Rozmixováním cibule se lžičkou vody nebo kokosového oleje po propasírování vznikne posilující péče pro kořínky, nanáší se masáží na půl hodiny před mytím hlavy. Smícháním cibulové šťávy s olejem vytvoříte vlasovou masku, která se vtírá do délek na půl hodiny, smyje se šamponem.

Univerzální krém

Najdete ho v sortimentu většiny značek, asi i u své oblíbené. Ale většinou v regálech s tělovou kosmetikou. Multifunkční složení péče z jednoho kelímku se hodí na mazání od hlavy po paty. Krémy se hodí pro celou rodinu a díky jemnější parfemaci po nich mohou sáhnout i muži. Obvykle mívají také větší balení a příznivou cenu. V domácím prostředí se dá uhlídat také hygiena, prostě si každý před použitím důkladně umyje ruce. Pokud doma máte kelímek déle než měsíc, občas ho otřete dezinfekcí.

Související články

Může být eko i parfém?

Může být eko i parfém?

Jasně, odhalí to nápisy na krabičce nebo hledejte informace na internetu. V angličtině třeba: greener pack – obal respektující přírodu, recycled glass – recyklovaný skleněný flakon, responsible way of capturing scents – šetrné získávání vonných ingrediencí, high quality – vysoká kvalita složek.

 

ZDROJ: https://vlasta.cz, https://youtube.com, LITTLE DIY

Související články