Zdroj: Youtube

Podle Wikipedie je pašmína ušlechtilá forma kašmíru a její název pochází z perštiny, v níž označuje vlněnou látku. Získává se ze srsti tibetských koz kartáčováním nebo sběrem vláken zachycených na keřích a na pastvině. Nejkvalitnější vlnu prý mají kozy žijící co nejvýš v horách, které produkují zvláště jemnou a hřejivou podsadu, která je chrání proti extrémně nízkým teplotám.

Jako pašmíny označujeme také šály ze směsi kašmíru s hedvábím, ale protože pašmína není chráněná obchodní značka, mohou se pod tímto názvem v obchodech prodávat jakékoli šály, tedy i ty ze zcela podřadných materiálů. Pravá pašmína je ručně tkaná šála, která bývá zakončena střapci s uzlíčky, je velmi jemná a příjemná na dotek. Seženete ji nejčastěji jednobarevnou, v široké paletě barev. Já sama mám doma nespočet pašmín, které často motám do sebe a ladím je tak barevně ke zbytku outfitu.

Jak si pašmínu uvázat?

1. Obtočit

Obtočte pašmínu jednou kolem krku, aby oba cípy zůstaly splývat vpředu, ideálně stejně dlouhé. Vytvoří tak zajímavý efekt a skryjí případné nedostatky dekoltu. Je jen na vás, zda si pašmínu uvážete těsně kolem krku nebo ji necháte zcela volně.

2. Omotat

Postupujte stejným způsobem jako v prvním případě, ale volně splývající cípy ještě několikrát omotejte kolem základny. Konce pak nechte volně splývat vpředu nebo šálou otočte na stranu.

3. Uzel

Vytvořte si na jednom konci pašmíny módní uzel a druhý konec jím protáhněte. Jak utaženou ji budete mít kolem krku, to necháme jen na vás, důležitý je právě efekt, který vytvoří protažení šály skrz uzel.

4. Mašle

Podobným způsobem můžete pašmínu uvázat na jakousi splývající mašli, dodáte jí tak větší objem. Obtočte pašmínu kolem krku, jeden konec nechte o hodně delší. Tento konec pak protáhněte spodní stranou zpět, popotáhněte na požadovanou délku a nechte splývat ležérně ohnutý přes, bude vypadat jako mašle.

5. Smyčka

Klasickým způsobem vázání je přeložení pašmíny v půlce, čímž se vytvoří jakási smyčka. Tou pak protáhněte oba její konce současně. A opět je jen na vás, zda necháte konce volně splývat vpředu nebo je posunete na bok.

6. Dvojitý uzel

Postupujte stejně, ale jeden splývající konec vrchem protáhněte zpátky do uzlu, vytvoříte tak zajímavý a zdobný uzel dvojitý.

7. Nákrčník

Dobře vypadá i dvojité obtočení pašmíny kolem krku, kdy jeden konec necháte jen kraťoučký a u krku. Dvojitým obtočením vznikne hutný rolák, oba krátké konce potom uvažte k sobě a nechte splývat z boku krku. Třásně můžete pod pašmínu schovat a vytvořit tak jednoduchý nákrčník.

8. Tunýlek

Pašmínu přehoďte zezadu kolem krku a oba splývající konce svažte. Otočte vzniklý tunýlek uzlem dozadu a přetáhněte šálu přes hlavu, tím tunýlek zkrátíte a vznikne tak dvojitá jednoduchá šálka. Klidně můžete jednu část povolit a přiznat tak, že je šála dvojitá.

9. Přehoz

Pašmínu můžete nosit jen tak, elegantně přehozenou přes ramena jako pléd nebo ji spustit až k loktům a nosit ji jako barevný doplněk bez konkrétního praktického využití. Možné je i zabalit se do ní celá, obmotat ji kolem těla, záleží na vaší fantazii a proporcích.

10. Na hlavě

Noste pašmínu jako typická Francouzka, tedy přehozenou přes hlavu s konci omotanými kolem krku. Určitě to znáte z filmů, kdy dámy s dokonalým účesem v kabriu s otevřenou střechou uhánějí, ať už za volantem, nebo na sedadle spolujezdce, podél pobřeží vstříc novým zážitkům.

ZDROJ: https://vlasta.cz,

Související články