Stav nehtů se rodí v nehtovém lůžku chráněném kůžičkou. Když je suchá, uniká voda a živiny také z lůžka a nefunguje ani jako štít proti škodlivinám z okolí nebo proti mechanickému poškozování. Takže rada, která spolehlivě zabírá na většinu problémů s nehty, zní – rozmazlujte jejich okolí.

Drsně a mazaně

Nejdřív otevřete bránu aktivním látkám. Promasírujte nehtovou kůžičku peelingem, buď tělovým, nebo specialistou, který už při akci zapracuje na přísunu výživy. Přestože jde o obrušování, nesmí bolet, proto naneste peelingu dostatečné množství a masírujte s citem. Dá se používat na kůžičku, když máte nehty nalakované, nebo na celý nehet, hezky ho vyhladí. Peeling je fajn alespoň jednou týdně. Krémování ideální denně. A zkuste to jinak. Přírodním máslem bez chemie, které si natřete na okolí nehtů po probuzení. Teplá voda v ranní sprše část odplaví, ale většině pomůže se vstřebáním. Samozřejmě, můžete to podnikat před večerní hygienou. Za týden zamáváte praskání kůžičky i záděrám.

Ozdravovna

Vylepšování nehtů trvá trochu déle. Jeden optický trik funguje okamžitě, bělicí/whitening lak řeší zažloutlost, ať už ji způsobily domácí práce, nebo pigmenty z barevných laků. Posilujícími laky, které dopravují aktivní látky přímo do nehtu, napravíte lámání a aktivujete také růst, ovšem podmínkou je stálé pokrytí. Péče se neodlakovává, jen doplňuje. Samozřejmě barevné laky přes ni vrstvit můžete. Velký problém znamená štěpení nehtů, na který většinou zabere přidat do jídelníčku kolagen v tabletkách či prášku.

Tvarování

  • Pokud vás trápí kondice nehtů, štěpí se nebo lámou, nenechávejte je příliš narůst a zvolte praktickou délku 2–3 milimetry přes špičku nehtu. Udržujte ji pilováním jemným pilníkem, stříhání nehet více namáhá.
  • Nehet také oslabuje zbrušování bočních hran, když je tvarujte do ostré špičky. Přirozený tvar obloučku, kopírující špičku prstu, lépe odolává mechanickému namáhání a tak často se nezlomí ani neohne. Modernější hranatý tvar je také ok, jenom opticky trochu zkracuje prsty.

Barvy

Dávno neplatí, že výrazné lakování se hodí jen na dlouhé nehty. Například nesmrtelná červená sluší i krátkým, především když nebudete lakovat úplně ke krajům a ponecháte kolem asi milimetrový volný rámeček mezi barvou a pokožkou. Optické zvětšení plochy vykouzlí laky se třpytkami.

Tip na konec: přitažlivá čistota

Nehtům krade pohodu časté mytí rukou, aktuální životní nutnost. Čistit, ale současně předcházet vysušování zvládne pečující mýdlo, které voní jako čaj se skořicí. Což přebije také kuchyňské pachy, jestli myjete nádobí ručně a neuznáváte rukavice.