Vlastně je to návrat do minulosti. Původně se totiž hlava myla klasickou kostkou mýdla. Byla tvrdá, drolila se, moc nepěnila a opravdu jen čistila, o žádném pečování o vlasy se nedalo mluvit. Až na začátku století vznikla prášková varianta, která se rozpouštěla ve vodě, takže se použití zpříjemnilo. Tekutý šampon se zrodil v roce 1927 a svět ovládl v poválečné době.
Znovu a lépe
Kosmetické značky se dohadují, kdo může za znovuobjevení tuhého šamponu na scéně. První pokusy se odehrály na konci osmdesátek, ale parádní boom až před pár lety. Teď už najdete v drogerii i na internetu pořádnou nabídku. Vedle hranatých kousků také kulaté, kterým se říká šampuk. Další tvary například kopírují tvar ruky, aby se lépe držely, nebo mají zabudované poutko, aby se daly pověsit.
Potěšení přírody a peněženky
Na první pohled je jasné, že se na rozdíl od tekutých šamponů obejdete bez plastů. Tuhé šampony se balí do kartonu nebo dokonce do už recyklovaného papíru. Zbytky, které se při mytí spláchnou do odpadu, jsou biologicky rozložitelné. Mají silně koncetrované složení, odmývají se pomalu, odhaduje se, že přežijí své tekuté kolegy v lahvi dvakrát, podle způsobu mytí až třikrát. V číslech je to asi tak, že 50g kostka odpovídá asi 300 ml tekutiny. Hlavně u dlouhovlásek či velkých rodin se úspora při nákupu rychle projeví.
Pod povrchem
Od klasického mýdla se tuhý šampon liší použitím přírodních mycích tenzidů, tedy napěňovačů. Zpracovává se například kokosový olej do formy sodné soli. Dále se přidávají rostlinné oleje, favoritem je bambucké máslo, následují specialisté podle typu vlasů, například výživný avokádový nebo antibakteriální čajovník. Pečující dotek násobí esenciální oleje, které navíc vlasy dlouhodobě provoní. Tuhý šampon neobsahuje vodu, proto není třeba přidávat k němu konzervanty, což potěží citlivou až problematickou pokožku hlavy.
Jak na to
Zvolte si způsob, který vám lépe sedne. Základem mytí jsou pořádně namočené vlasy. Buďto si přejíždějte přímo kostkou po hlavě, dokud nevznikne dostatek pěny. Nebo si navlhčete dlaně a mydlete si je, dokud si pěnu nepřipravíte dopředu, tak se lépe odhadne, kolik jí máte. Po namydlení nechte šampon chvíli působit, aby se mohly do pramínků vstřebat pečující látky.
3 dobré rady
3 dobré rady
- Nenechávejte stát šampon ve vodě, pořiďte mu mýdlenku, která ho udrží v suchu. Ve speciálním uzavřeném obalu ho postavte tak, aby se opíral o stěnu a mohl uschnout.
- Při prvním mytí se může stát, že pěna půjde hůř opláchnout. Musela totiž zabojovat se zbytky syntetických látek tekutých šamponů, které se na pramínky nalepí při dlouhodobém používání, například se silikonem. Než vlasy přejdou na jemnější péči, pomůže opláchnutí octovou vodou. Obvykle se to srovná při třetím mytí.
- Téměř spotřebovaný šampon se rozlomí nebo rozdrobí. Nelekejte se, menší kousky se při mytí rozpustí, ve vlasech nezůstanou. Zbytky se dají snadno spojit s novou kostkou.
Zdroj: vlasta.cz ethique.com