Perly se opakovaně vrací do módy. Přežité vnímání perel jako luxusního šperku zdobícího šíji převážně starších movitých dam je utopie. Perly můžete nosit i ve chvíli, kdy se zrovna nechystáte na ples. Právě jarním a letním šatům, sukním a overalům dodají exkluzivní šmrnc.

Jak poznáte pravé perly?

Přírodní perly nejsou dokonale kulaté, můžou být polokulaté, oválné nebo i kapkovitého tvaru a bývají maximálně jeden a půl centimetrů velké. Odraz světla od pravých perel je duhový a sametově matný. Pokud si nejste jistá, zda jsou vaše perly pravé, obraťte se na odborníky.

O perly pečujte s láskou

Stejně jako ostatní šperky, i perly mají pro každého zvláštní symboliku, a často bývají naším talismanem. Odráží se v nich spousta příběhů, ať už jde o příběh lásky, partnerství, rodičovství, úcty k danému člověku nebo třeba zážitku... A proto je třeba si je náležitě hýčkat. Pravé perly jsou velmi vzácné a také velmi náchylné k poškození, proto vyžadují pravidelnou dokonalou péči.

Jako nové

Abyste perly nepoškodila ve chvíli, kdy se jimi hodláte zdobit, nejdříve se učešte a případně namalujte, oblékněte a až poté nasaďte perly. A také se ještě předtím navoňte, perlám nesvědčí ani přímý kontakt s parfémem. Pokud chcete, aby byly vaše perly dlouho v kondici, tak je noste! Přirozená vlhkost vaší pokožky totiž perlám mimořádně svědčí. Obsahují až čtyři procenta vody, a když se zavřené v krabičce vysuší, mohou ztratit lesk a zmatnět.

Do šperkovnice

Pravé perly jsou organického původu a perleť je relativně měkká, takže se dá jednoduše odřít nebo poškrábat. Perly proto ukládejte do originálního obalu, odděleně od ostatních šperků, aby nedošlo k jejich poškození. Nesmí se balit do vaty, bavlněné ani lněné látky, které by způsobily jejich vysušení. Předtím, než perly uložíte, otřete je vlhkým hadříkem, abyste odstranila zbytky agresorů, které se na nich usadily během dlouhého dne nebo večera. Nepoužívejte žádné čisticí produkty, ultrazvuk a kartáčky, stačí jen hadřík jemně navlhčený čistou vodou! Jednou za čas ponořte perly do mírně slané vody, pomůže to jejich rehydrataci.

Jestliže se přece jen bojíte, že byste mohla každodenním nošením šperky poškodit nebo je při nejbližší příležitosti ztratit, můžete je nahradit jejich napodobeninami, barevnými korálky nebo kulatými plíšky.