Za všechno může melanin! Kožní barvivo, které barví tvář bronzem, má ochrannou funkci a v ideálním případě by mělo postupně vytvořit rovnoměrnou barvu. Jenže má sklony panikařit, třeba pod vlivem hormonů nebo léků, a na některých místech vytvoří silnější vrstvu, na pohled výrazněji tmavší plochu než okolí a s nepravidelným tvarem. Na poruchy tvorby melaninu si také střádáte celý život, když holdujete nadměrnému slunění bez opalovacího krému, sčítá se to a obvykle projeví po čtyřicítce.

Někdo má větší sklony k pigmentovým skvrnám v genech a tvoří se mu, i když to se sluníčkem nepřehání, hodně tím trpí světlovlasí a zrzaví lidé se světlou pokožkou. Dcery, prohlédněte si tvář maminek, ať víte, s čím počítat. Často se objeví totožné barevné změny, hodně na lícních kostech, které mají blíž ke slunci. Hlídejte si také dekolt a v létě se na obnažené pokožce nevoňte, protože skvrny vyvolávají i některé složky parfémů, když je ozáří slunce.

Mazaně

Ať už chcete zapracovat na prevenci, nebo bránit zhoršení stavu pigmentových skvrn, potřebujete ochranu. Správnou hodnotu SPF určí stav pleti i situace.

Pokud půjdete jenom do práce a z práce domů a nebude to v pravé poledne, vystačíte si ve městě s faktorem 10–15. Číslo uváděné na krémech či make-upech většinou udává sílu ochrany před UVB zářením, brání okamžitému spálení (burning). Ve složení nesmí chybět filtr odvracející UVA složku paprsků, které narušují pigmentaci a urychlují stárnutí pleti (ageing). Ten mívá nižší hodnotu.

Při ověřených sklonech k tvorbě pigmentových skvrn sáhněte po SPF 25–30. Mají sklony znovu se na jaře či v létě objevit, i když přes zimu vyblednou, pokožka si poruchu melaninu pamatuje.

Čím déle na slunci budete, tím vyšší faktor pro obličej hledejte. Myslete také na to, že sluníčko SPF nabourává a je třeba vrstvu obnovit, zvlášť když se zapotíte nebo tvář otíráte.

Pozor! Sluneční filtry navrstvené na tváři se nesčítají. Když si dáte krém SPF 15 a potom make-up SPF 25, nebude to úctyhodná 40, ale jen posílíte účinnost nanesené 25.

Naplno

Nejvyšší faktor volte, když máte pigmentové skvrny, pihy, jedete k moři nebo na hory. Také v případě citlivé pokožky. Denní krém s ochranným filtrem nahraďte speciální opalovací péčí, která chrání, pečuje, ale má také další bonusy, například posílenou odolnost slunci, tedy fotostabilitu, dále odolá času, potu, otírání.

Pro tvář nemusí být stálé pokrytí příjemné, proto vybírejte také ochranu přizpůsobenou typu pleti, například mastná si zaslouží specialistu, který nevytvoří neprodyšnou pokličku, pod kterou se stav zhoršuje, naopak mívá i matující složky, takže se tolik neleskne.

Pigmentové nedokonalosti, které už na tváři jsou, zamaskuje ochranný krém s tónovacím efektem. Komplexní péči, která bude nejen hlídat zhoršení, ale také pracovat na vylepšení stavu, vytvoříte přidáním nočního séra pro pokožku se sklonem k tvorbě pigmentových skvrn.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/body/22615-melanin#:~:text=Melanin%20is%20a%20substance%20in,exposure%20your%20ancestral%20population%20had, https://www.allure.com/collection/the-melanin-edit