Pigmentové skvrny zahrnují tři základní druhy barevných nedokonalostí. Na ty první, kterým se říká melasma, si většinou založíte používáním antikoncepce, nebo naskočí v těhotenství, prostě souvisí s hormony. Jsou to větší, tmavé nepravidelné plochy, typický je knírek pod nosem a fleky na spáncích a lícních kostech.

Skvrny stařecké se objevují na zralé pleti a prozrazují, že majitelka milovala slunce, ale už méně fandila opalovacím krémům. Mají podobu drobných tmavých teček především na místech, kam se opírá sluníčko, nejen na obličeji, ale také v dekoltu.

Viditelné tmavé stopy zanechávají na pleti také záněty. Skvrny zanechávají pupínky akné, především ty, které se neodborně ošetřují a skončí jizvami. Různě veliké skvrny bývají především na tvářích.

Melaninu na stopě

Přírodní pigment melanin neurčuje jen stupeň opálení, ale propůjčuje barvu také vlasům a očím. V pokožce má důležitou funkci ochránce, která se aktivuje slunečním zářením. Nadměrná tvorba se projeví tvorbou pigmentových skvrn. Ať už ji vyvolalo cokoliv, stav melasma, stařeckých skvrn i pozánětových hyperpigmentací zhoršuje sluníčko.

Pod kontrolou

Sluneční ochrana v létě, která předchází skvrnitosti nebo hlídá její zhoršování, má základní pravidlo - stálé pokrytí. I když je oblačný den, nějaké paprsky si cestu na tvář najdou. Proto se pro pobyt venku vyzbrojte krémem s SPF 30. Počítejte s tím, že ochranný štít rozvine až za půl hodiny a vyplatí se každé 2-3 hodiny, strávené pod širákem, ho obnovit.

Důvěřujte logice, čím méně častu na slunci strávíte, tím méně barevných nedokonalostí vyrobíte. Prostě procházku zkraťte a naplánujte mimo 11-14 hodinu, kdy má sluníčko maximální intenzitu. Přesuňte se do stínu a pozor na odraz paprsků od písku a vodní hladiny. Část paprsků projde také sklem, například když řídíte auto.

Na míru

Vhodnou výšku UV filtru kombinujte s opalovacím krémem, který respektuje typ a stav pleti, potom bude fungovat nejlépe. Pro mastnou a problematickou pokožku znamená opalovací krém s filtrem zátěž, na kterou reaguje ještě větším náporem mazu. Navíc vyvolává pocení, které péči odplavuje a nutí k otírání tváře. Odlehčená speciální péče chrání a díky matujícím složkám vrací rovnováhu.

Citlivá tvář, která má sklony k vysoušení, ocení při ochraně před hyperpigentací přídavek hydratačních látek, buď přírodních, nebo třeba kyseliny hyaluronové z laboratoří.

Zralá pleť si snadněji udrží barevnou jednotu v kombinaci slunečního filtru a antioxidantů, které odvracejí i další negativní útoky okolí.

Při kontrole pigmentových skvrn používejte péči s fotostabilním filtrem. Nenarušují ho sluneční paprsky a nesnižuje se jeho účinek.

3 otázky navíc

Vracejí se pigmentové skvrny?

I když se vám podaří během podzimu a zimy skvrny zesvětlit, zůstávají vepsané v paměti kožních buněk.

Jakmile se déle zdržíte na slunci bez ochrany, opět vyskočí na tom samém místě, kde byly původně.


Mohu používat dětské opalovací krémy?

Pro ochranu před hyperpigmentací se hodí, protože mají vysokou ochranu, zklidňující složky a také neobsahují nadbytečné složky, které by mohly vyvolat nadměrnou tvorbu melaninu, například parfemaci. Jediným problémem by mohla být hutnější konzistence.

Jaký je rozdíl mezi klinickým a dermatologickým testem?

První potvrzuje slibovaný účel a účinek ochranné kosmetiky. Druhý hlídá snášenlivost složek pokožkou, zda nevyvolávají alergie.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.everydayhealth.com/

Související články