Dnes se zaměříme na klasické dvojdílné plavky. Podprsenka vám svým dokonalým střihem může pomoci k dekoltu, o jakém se vám ani nesnilo. A i s kalhotkami se dá kouzlit! Právě díky pevnějšímu materiálu a rafinovanému střihu můžete povolené bříško schovat a ubrat pár centimetrů na obvodu boků, pomocí vysokého vykrojení kalhotek zase prodloužit nohy. Pyšníte-li se plnoštíhlou ženskou postavou, vybírejte si plavky značek, které šijí modely právě pro kypré slovanské tvary. A nakupujte tam, kde vám umožní nakombinovat spodní a svrchní díl, jen málokterá z nás má postavu natolik souměrnou, že si může koupit podprsenku i kalhotky ve stejné velikosti.

Vybírejte pečlivě

„Někdy jsou ženy plavkami v obchodě nebo na internetu tak nadšeny, že úplně zapomenou na velikost a typ své postavy, věk, na strije či jizvy po operacích,“ komentuje častou chybu českých žen stylistka Žaneta Ilutanová z Trioly. „Až doma, před zrcadlem a v klidu, si pak uvědomí, že z minitrojúhelníčků jim prsa propadávají a spíše než šňůrku u bokových kalhotek by přivítaly vyšší kalhotky s klasickou gumou.“ Nepropadejte euforii a vybírejte si střih plavkové podprsenky a kalhotek v souladu s tím, jakou postavu opravdu máte. A ačkoli vám není zkoušení plavek v kabince dvakrát po chuti, buďte důsledná a zkoušejte a zkoušejte… Plavky, stejně jako spodní prádlo, obchodníci zpět či na výměnu neradi berou.

Menší prsa vítězí

Odborníci uvádějí, že prsa, velká či malá, bychom měly mít v šesti osminách své výšky. Pokud máte prsa menší a i přes vyšší věk zůstala pevná, při výběru plavek a spodního prádla jste oproti vyvinutějším kamarádkám ve výhodě. Můžete si klidně koupit košíčky bez výztuhy, třeba i pojíždějící trojúhelníčky na vázací šňůrce. Ale pokud milujete plážové hry a čas u vody netrávíte pouze vleže na dece, i vašim menším prsům poskytnou lepší oporu lehce vyztužené košíčky s kosticemi a pevný obvod podprsenky. Hitem sezóny jsou plavkové podprsenky střihu „bandeau“, které mohou nosit právě ženy s menšími prsy. Jedná se vlastně o pruh látky, která drží na prsou hlavně díky své elasticitě a pevnosti. Bandeau podprsenky mívají i ramínka uchycená uprostřed nebo po stranách, která se většinou uvazují za krk. Ty odvážnější z vás pak mohou nosit asymetricky jen jedno.

Podprsenka musí zafixovat

Zkrotit velká prsa v plavkách a udržet je v oné ideální výšce bývá někdy problém. Ale i to se dá pomocí vychytané podprsenky zvládnout. Pokud vás příroda obdařila velkými ňadry, noste vyztužené plavkové podprsenky s „uzavřenými střihy“, tedy takovými, kde jsou košíčky protaženy výše k linii ramínek. Ty prsa dobře fixují, a pokud si vyberete model s nižším středem, tak se váš dekolt krásně prohloubí a prsa se nerozlijí do podpaží, což se u špatných střihů a jemných látek někdy stává.

Zaměřte se na kalhotky

Nízké bokovky sluší mládí nebo dokonalé postavě. Pokud se vám na spodních zádech usadila „madla lásky“, radši sáhněte po kalhotkách s vyšším pasem. To samé platí i v případě, že se vám na bříšku vytvořila tuková vráska nebo máte jizvy po operacích či poporodní strije. Veškeré nedostatky v oblasti břicha zakryjí klasické vyšší kalhotky, nebo ty, které mají nastavitelnou výšku. Vše zařídí ozdobná léga v pase, kterou si můžete vleže při opalování odhrnout, a když půjdete ke kiosku nebo do vody, v mžiku máte kalhotky vysoké až po pupík. Existují i tzv. variabilní pasové kalhotky vhodné pro větší velikosti, kdy dvě symetrická řasení na předním díle skryjí problémové partie bříška i boků.

Materiál může zradit

Určitě máte pocit, že k létu patří tenoučké materiály, ale v případě plavek to neplatí. „Velmi jemný materiál je zrádný. Plavky nejsou prádlo a nechceme, aby o nás prozradily vše. Plavkovina musí mít vyšší gramáž a pevnost. V plavkách jezdíme na klouzačkách, poposedáváme v písku i na kamínkách. Materiál musí odolat námaze, slunečnímu záření, opalovacím krémům, našemu potu, sladké i slané vodě, která dokáže přes tenký materiál vše odhalit,“ říká stylistka Žaneta.

Síla detailu

Až si budete vybírat plavky, vzpomeňte si na léty ověřené pravidlo, že výrazný detail (ozdoba, kontrastní barva, potisk, nápadný vzor nebo spona) přitahuje pohledy okolí. Proto si dejte pozor na to, kde je případný detail umístěn, a zkuste poutat pozornost na partie, kterými se chcete pochlubit. Zároveň tak odvedete pozornost od míst na těle, se kterými nejste až tak v pohodě. Výrazným detailem můžete rozbít příliš velkou plochu, to se týká hlavně plavek jednodílných.