U pleti se sklony k akné je důležité dbát na režimová opatření. V prvé řadě je to pestrá životospráva, tedy strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Jako u mnoha dalších problémů, i zde hraje negativní roli stres a nedostatek spánku.

Samozřejmostí by také mělo být vyvarovat se kouření a obezitě.

Zásadní roli však hraje péče o pleť. Je nezbytné pokožku dostatečně čistit a ošetřovat, ovšem zároveň ji nevysušovat a naopak dostatečně hydratovat. Takovou ucelenou péči přináší např. francouzská značka termální kosmetiky Uriage, která speciálně pro problematickou pleť vyvinula řadu Hyséac.

Základním kamenem péče o pleť se sklony k akné je ráno i večer její pravidelné čištění s cílem odstranit přebytečný maz i nečistoty a tím zabránit ucpávání pórů. Čistící přípravky by měly být nekomedogenní, bez obsahu „mýdla“ ve formě pěny, emulze, gelu či micelární vody. V ideálním případě i s obsahem antibakteriální složky. Tyto požadavky splňuje např. Uriage Hyseac čistící gel.

Vhodným přípravkem při nedokonalostech pleti je například Cleanance ComedoMed od značky Avène nebo remodelační sérum DermAbsolu. Dodávají hydrataci, zjemňují a zklidňují. Pleť je vyživená a příjemně svěží.

Je také nezbytné omezit mechanické dráždění. Platí zásada: „Nikdy pupínky nevymačkávat ani neškrábat, naopak pomocí kosmetických přípravků podporovat jejich zhojení“. Vhodným přípravkem k lokální péči je Uriage Hyseac pasta SOS s obsahem zinku, jílu a břidlicového oleje, která se aplikuje na noc a urychluje zrání komedomů. Opatrnost je na místě i při utírání ručníkem, kterým vždy jen poklepat, ale nikdy netřít. Oblečení volit ideálně bavlněné a v neposlední řadě také omezit nošení do obličeje volně spuštěných vlasů, dále pak čelenek a čepicí.

Nutností je taktéž redukovat chemické dráždění pleti, tedy nepoužívat produkty s obsahem vazelíny, lanolinu, dehtu, minerálních olejů, nafty atp. V některých případech je potřeba vyhnout se i parfémům, fluorovaným zubním pastám a chlorované vodě.

Nedílnou součástí péče o pleť s pupínky je také sluneční ochrana, neboť UV záření stav akné zhoršuje. Vždy vybíráme mezi opalovacími přípravky, které jsou určeny pro problematickou pleť, tedy nekomedogenními. Uriage Hyseac zmatňující fluid nejen snižuje přebytek kožního mazu, ale poskytuje zároveň i vysokou sluneční ochranu SPF 50. Chcete-li spojit sluneční ochranu s tónováním a sjednocením pleti, pak poslouží Uriage Hyseac 3-Regul Komplexní péče na mastnou pleť, který má sluneční ochranu SPF 30.

Pokud se stav nelepší při dodržování režimových opatření i správné péče o pleť, pak je na místě navštívit lékaře.

Boj s problematickou pletí je na delší dobu, ale při důslednosti a trpělivosti se to vyplatí, a výsledkem je zlepšení stavu pokožky.