Moje kamarádka cca za měsíc žení syna. Sama má na svůj věk super postavu, hodně sportuje, přitom je to „holka krev a mlíko“, ale pevná. Do výšky moc nenarostla, ale v jejím případě platí známé pořekadlo: co je malé, to je hezké. Po nekonečném hledání nějakých hezkých šatů pro matku ženicha nakonec vybrala na internetu plisované sytě modré šaty. Když modýlek dorazil, byla zklamaná. Není si totiž vůbec jistá, jestli jí šaty sluší. Na obrázku vypadaly skvěle, jasně, nafocené na holčině, která váží sotva pětačtyřicet kilo i s postelí. A má „jedničky“…

Několik postřehů, proč ty šaty kamarádce nesedí

(můžete to brát jako návod pro nákup, abyste nemusela zboží vracet)

1. Živůtek je překřížený, vzniká tedy hluboké véčko, to by šlo. Ale i zde jsou šaty napříč plisované, takže objem hrudníku je monstrózní. Kamarádka má sama o sobě velká prsa, takže tohle už je trochu moc.

2. Jsou střižené hned pod prsy, takže z objemné „podprsenky“ (ne)splývá plisovaná sukně, spíše trčí a přidává tak opticky na objemu břichu.

3. Délka je jakási nijaká, ani ke kolenům, ani midi, a pod průhledným plisováním se vyjímá spodnička do půli stehen, což nedává smysl. Shodly jsme se na tom, že by ty šaty měly být buď dlouhé až na zem, nebo ke kolenům, a spodnička by měla kopírovat jejich délku.

Proč to celé vypisuji – u některých střihů a materiálů si můžete „lajsnout“ nákup bez zkoušky, ale u plisovaných a komplikovaně střižených šatů to bude vždycky problém. Ano, dají se vrátit, ale v případě svatby se okradete o čas a stejně nakonec na poslední chvíli skončíte ve zkušební kabince kamenného obchodu.

Pozor na přidaná kila. I když jen optická…

Plisování je efektní, moderní a stylové, ale také velmi složité na střih. Pokud si chcete nějaký ten model pořídit a nemáte čas lítat po obchodech, vyzkoušejte třeba jednoduchou kolovou sukni. Ale od počátku mějte na paměti, že vám přidá na objemu, takže máte-li problémy s podsaditějším spodkem, plisé se raději vyhněte obloukem. Pokud máte figuru v normě, v plisé budete neodolatelná. Taková sukně v kombinaci s jednoduchým bílým tílkem a teniskami působí ležérně a mladistvě. Můžete ji kombinovat i s mikinou, bílou košilí a džískou. Letos vsaďte na neutrální odstíny, které se snadno kombinují s výraznými barvami topů, nebo si pořiďte sukni v nějakém z neonových odstínů a tu doplňte bílou či černou, samozřejmě včetně doplňků.

Co je to plisé?

Plisé je látka s pravidelnými záhyby. Většinou se setkáte se dvěma podobami: buď má látka stejně široké záhyby po celé délce, nebo jsou sklady paprskovité, tedy nahoře užší než dole. Za autora plisované látky je považován španělský módní návrhář a průmyslový designér Mariano Fortuny. V roce 1909 si nechal patentovat šaty s názvem Delphos s drobnými rovnoměrnými záhyby, inspirované starořeckými tunikami. Rozdíl mezi vrapováním (řasením látky sešíváním), známým z lidových krojů, a Fortunovým plisé spočíval v technologii. Fortuny naskládal hedvábnou textilii mezi speciální keramické válečky a následně ji napařoval. Dnes se plisé vyrábí v lisovacích strojích převážně z nahřátých termoplastických umělých materiálů (nejvíce z polyesteru), takže sklady drží i po vyprání.

ZDROJ: https://vlasta.cz