Problém nastává, když vás prsa tíží. Ohroženy jsou také zádové svaly, ženy pod tíhou velkých prsou mívají často špatné držení těla. Nemluvě o tom, že děvčata, které příroda obdařila odmlada, se v určitém věku stydí a na nemístné poznámky a nenasytné pohledy spolužáků reagují tím, že se hrbí. Pak už je jen krůček k tomu zadělat si na celoživotní problém. Jedna moje kamarádka má na zádech opravdu nevzhledný hrb, a i když jí coby krásné ženě středního věku sebevědomí rozhodně nechybí, druhý stupeň základky a začátek střední školy strávila ohnutá a záda pak už nikdy nedostala do kondice.

Podprsenku vybírejte opravdu důkladně

Průměrné prso váží kolem půl kila a tvoří 4–5 % z celkového množství tělesného tuku. Velká prsa logicky váží víc. Páteř pak může mít problémy takovou váhu unést. Prvním a nejdůležitějším krokem je vybrat si správnou velikost podprsenky. Podprsenka pro velká prsa musí správně sedět a prsům poskytnout spolehlivou oporu. K tomu pomáhají široká ramínka i širší obvod podprsenky. Určitě oceníte i podprsenky ze speciálního materiálu Spacer, který se vytvaruje přesně podle tvaru vašich prsou. Na domácí nošení je nejlepší zvolit podprsenku s vysokým středem, širokým obvodem a měkce podloženými ramínky, která se nebudou zařezávat.

Zmenšující podprsenky

Pokud máte opravdu velká prsa, nemusíte si upírat ani tence vyztuženou podprsenku. Důležitý je kvalitní materiál, který se přizpůsobí křivkám a dodá jim tvar, ale prsa přitom nezvětší. Velkým pomocníkem může být i tzv. minimizer neboli zmenšující podprsenka. Ta musí mít extra široká ramínka a široký obvod s vysokým středem, který prsa krásně zpevní. Tím podprsenka zajistí oporu i bujnému poprsí a hlavně uleví zádům. Taková podprsenka umí rovnoměrně rozložit objem poprsí a opticky ho zmenšit až o jednu velikost.

Několik stupňů opory

Ženy s velkými ňadry mívají problém i při sportu. Naštěstí výrobci sportovního prádla myslí i na vyvinuté ženy, takže sehnat kvalitní a funkční sportovní podprsenku dnes není až tak velký problém. Sportovní podprsenky se vyrábějí ve třech stupních opory. Lehká opora se doporučuje na cvičení jógy, rychlou chůzi nebo pilates, střední opora se hodí na kolo, brusle či lyžování. Podprsenky se silnou oporou se hodí na sport, který vyžaduje omezení nechtěného pohybu prsou. Takovým je například volejbal, běh nebo tenis. Pokud ale máte velká prsa, zvolte podprsenku se středním stupněm opory i pro méně náročné sporty. Při sportování se zaměřte hlavně na protahování krční páteře a zad a během dne se zkuste nehrbit.