Jestli vám pusa otéká, svědí, nebo dokonce praská, volá o pomoc. Ovšem vyplatí se pečovat o ni také preventivně, protože napravovat škody je mnohem složitější a zdlouhavější než ji udržovat v dobrém stavu. Často stačí zahrnout rty do obvyklé každodenní péče o tvář, tedy večer a ráno se jich dotknout odličovačem, pak jim dopřát vrstvu séra, nebo alespoň denního krému, který obvykle používáte. Blahodárně působí oční specialisté, protože křehkost obou partií tváře se velmi podobá. Někdy najdete přímo na tubě označení eye/lips. Krémování po ránu splní také ochranný úkol, večerní především vylepšuje kondici.

Stálé pokrytí

Když si pusa nedokáže ohlídat pohodu během dne, přibalte do kabelky balzám. Základní heslo – důležitější než jeho složení je to, aby tam určitě byl! Protože každá péče umí něco, ale musí být po ruce. Neřešte nouzi olizováním rtů, uleví na chvilku, ale pak sliny vysušování zhorší. Počítejte také s tím, že hydrataci nekrade pouze zima, ale také horký suchý vzduch v místnosti a klimatizace.

Infuze, nebo kelímek

Bavit by vás mohly pokročilé technologie označované jako infuze, které mají lehoučké složení. To se rychle vstřebá, nechá nahatý pocit na puse, ale dlouhodobě účinkuje. Vyznavačky hutnějšího doteku potěší kelímkové balzámy.

Pohodu těžce narušeným rtům vracejí: panthenol, včelí vosk, glycerin, bisabolol. Jakákoliv z těchto složek, obsažená v záchranné tyčince či balzámu, uleví okamžitě po nanesení. Budují i štít do budoucna, v tom vynikají také vitaminy C a E. Pozor! Naopak si ohlídejte, aby péči nevylepšovaly voňavé složky, protože ty by mohly na popraskané puse pálit. Na ven do mrazu a větru se osvědčila vazelína.

Chytře

Výdrž sytých rtěnek podpoří dokonalá základna. K hladkému povrchu rtů barva lépe přilne a lépe odolává času a dotekům. Pečování se dá chytře znásobit. Pronikání látek z balzámů na pusu například pomůže, když z nich vytvoříte masku. Naneste v silnější vrstvě nebo zkombinujte více tyčinek najednou. Utrhněte kousek potravinové fólie a na 20 minut na rty přilepte.

Zkrášlování

Ať už budeme moct na ples, nebo ne, právě hodně letí lesklé rtěnky. Jestli si troufnete vpašovat je do všedního dne, zvolte gelovou konzistenci, která se dobře nanáší, dlouho drží a hydratuje.

Respirátoru se nezaleknou rtěnky neslíbatelné. Také jim dejte přednost u výrazných odstínů, které neprominou žádnou chybičku při líčení, třeba zářivě korálové barvy. Pořád kralují červené odstíny, teď v zimě s příjemně klasickým sametovým efektem.