Léto je za humny a horké dny se nezadržitelně blíží. Abyste se cítila komfortně nejen u vody, ale i v kanceláři nebo MHD, noste kousky, ve kterých se budete jen minimálně potit, i když budou padat teplotní rekordy. Jaké materiály vám letos v létě prokáží největší službu a ve vašem šatníku nesmí chybět?

Organická bavlna

Organická bavlna se sice pěstuje tradičním způsobem, ale při jejím zpracování se neužívají žádné chemikálie. Přírodní vlákno navíc absorbuje vlhkost a snadno se zpracovává. Organická bavlna je na těle příjemná, přitom je dostatečně odolná a skvěle se udržuje v kondici. Pohlcuje pot a je velmi prodyšná. „Neexistuje pouze jedna univerzální bavlna. Druhy bavlny se liší podle místa, kde se bavlna pěstuje. Dalším rozdílem je také její kvalita a délka použitých vláken, které mají vliv na to, jak příjemný bude materiál na těle. Hodně záleží na použité technologii zpracování. Čím dál populárnější je i kombinování s elastickými vlákny,“ říká Jana Nováková, návrhářka jedné české oděvní společnosti. „Bavlnu je možné prát a žehlit při vyšších teplotách, než je tomu u ostatních přírodních materiálů.“

Bavlněný mušelín

Jedním z nejoblíbenějších druhů 100% bavlny je především v horkých letních dnech mušelín. Jemně tkaná varianta, tzv. fáčovina, v létě válcuje ostatní materiály. Mušelín je lehký, vzdušný a přitom příjemný na omak. A navíc krásně chladí! „Mušelín patří do skupiny bavlněných tkanin, od klasické bavlny se ale zásadně liší volnější a otevřenější plátnovou vazbou. Jednoduchá otevřená vazba totiž umožňuje látce dýchat, neztrácí ale na pevnosti a dost vydrží,“ vysvětluje návrhářka Danuta Faruzelová. Navíc jde o 100% přírodní materiál, takže se ho nemusejí bát ani alergici a ekzematici. Ostatně – mušelín snese i nejcitlivější a nejjemnější dětská pokožka.

Udržitelný bambus

Textilie vyrobené z bambusu nebo dužiny bambusové trávy jsou velmi šetrné k přírodě, protože tyto rostliny nepotřebují k růstu příliš vody ani žádná syntetická hnojiva. Bambusová pole navíc umí přirozeně pohltit oxid uhličitý a vrací do půdy 60–70 % živin, které odebírají. Oblečení z bambusu je stejně jako bavlna prodyšné, velmi jemné, měkké a šetrné i k citlivé pokožce. Můžete ho nosit, jak dlouho chcete, protože neutralizuje zápach a odvádí velké množství vlhkosti, což v letních měsících ocení všichni bez rozdílu.

Stoprocentní hedvábí

U hedvábí pečlivě sledujte složení. Samo o sobě je naprosto skvělé, ale v kombinaci s jinými materiály se znehodnocuje a ztrácí svoji kvalitu. Pokud si před létem do svého šatníku chcete pořídit něco hedvábného, mrkněte se na složení a sáhněte jen po hedvábí stoprocentním. Lehoučký a prodyšný materiál má skvělou termoregulaci, ale dost se mačká a při nešetrném zacházení i trhá. K hedvábným kouskům se musíte chovat šetrně a s pokorou.

Starověký len

Len je na omak chladivý, skvěle saje pot, dobře odvádí, je ideálně prodyšný a velmi odolný. Velkou výhodou je to, že se nemusí žehlit – lněné oblečení vypadá skvěle, i když je jakoby pomačkané. Ocení ho všichni, kteří chtějí žít v souladu s přírodou, protože len je k životnímu prostředí maximálně šetrný.

Konopí dobývá módní svět

Konopí se dostává na výsluní, protože je krásně savé a prodyšné. Navíc je jedním z nejekologičtějších materiálů, protože k jeho pěstování není potřeba téměř žádná voda ani pesticidové postřiky. Při jeho zpracování se spotřebuje dokonce čtyřikrát méně vody než u bavlny. Pokud se rozhodnete pořídit nějaký kousek z konopí, vydrží vám dlouhá léta, protože vlákna jsou pevná a s opakovaným praním neztrácí tvar, naopak měknou a na těle působí příjemněji.

Zdroj: www.fler.cz, www.jtx.cz