Jak si vybrat

Základní otázka: chcete potlačovat nežádoucí pach, nebo nadměrnou závlahu? První problém řeší deodorant, který brání tomu, aby se původně vodnatá tekutina bez vůně změnila v hutnější typicky čpící hmotu. Brzdí totiž aktivitu bakterií, které to páchají, a také vlastní vůní překrývá stopy, které se vyvinou. Pokud dodržujete hygienu, chodíte v létě v přírodních materiálech a oblečení přiměřeně měníte, s deodorantem v pohodě vystačíte.

Odpařujeme se po celé ploše těla, ale v uzavřeném podpaží se efekt projevuje nejvíc. Jestli nesnesete koupání ve vlastním potu, povolejte antiperspirant, který přímo ovlivňuje potní žlázy. Buď v nich vytvoří špuntíky, nebo kůži tak stáhne, že neunikne ani kapka. Nebojte se, uzavření této cesty tělo neohrozí, ochladí se jinde.

Co si hlídat

Konzistenci moc neřešte, moderní přípravky mají srovnatelný účinek, tak dejte na svůj pocit. Sprej je rychlý, nemusíte čekat, než se vstřebá, takže nepřispěje k rannímu stresu. Kulička vodnatým složením osvěží, ale přece jenom nějakou chvíli zasychá. Tyčinka a krém pohladí. Vždy pohlídejte, aby byl podklad čistý a suchý a rovnoměrně pokrytý, což pojistí nanášení do kříže. Máte-li citlivější podpaží, které už tak týráte odstraňováním chloupků, vybírejte kousky bez parfemace a alkoholu.

Přírodní hity

Tuhé nebo krémové deodoranty si získávají stále víc fanoušků. Většinu hmoty tvoří ztužené rostlinné oleje a voňavé éterické oleje. Účinek hlídající pot posiluje soda, ale protože může citlivou pokožku dráždit, najdete i bezsodé kousky. Obvykle se přírodní složení druží s obalem, který respektuje přírodu, takže potěšíte pokožku i duši jedním dotekem. Nepřidávají se umělé parfemační složky, intenzita vůní je různá a kombinace často originální. Většina se hodí pro ženy i muže, samozřejmě dělit se o jednu tyčinku není hygienické. Při nanášení nechte tyčinku chvíli na pokožce prohřát, pak se lépe roztírá. Také zabere, když hmotu ještě vmasírujte do podpaží prsty.

ZDROJ: časopis Vlasta