Kde se vzala legenda?

Trenčkot má předobraz v uniformě vojáků první světové války, které se říkalo zákopová (trench = zákop). Pogumovaný svrchník „trenchcoat“ pochází z dílny Thomase Burberryho. Po válce byla móda obecně ovlivněna uniformami. V případě trenčkotu hrála důležitou roli délka pláště, nesměl vykukovat ani kousek sukně nebo šatů. Nosily se přepásané modely ze silné vlny, projmuté pláště zdůrazňující siluetu, ale také volné áčkové střihy, oživené dekorativními knoflíky. V barvách převládaly zemité tóny hnědé, lahvově zelené a khaki, později se přidala i tmavě modrá a skořicová.

Trenčkot proslavily výrazné osobnosti našich dějin i kultury. Cestovatel Roald Amundsen v něm zdolal jižní pól, inspektor Clouseau vyřešil nejeden případ a herečka Audrey Hepburnová ho povýšila na módní ikonu. O svérázném detektivu Colombovi nemluvě…

Co musí mít správný trenčkot?

Nárameníky a klopy

Protože má trenčkot původ ve vojenském kabátci, výrazné nárameníky, lehce ohrnutý límec a klopy jsou jeho specifickým poznávacím znamením. Kdyby vás ta „uniformita“ moc štvala, provlékněte si pod nárameníky hedvábný šál a nechte ho ležérně vlát přes klopy. Budete za dámu!

Dvouřadé zapínání a zadní rozparek

Zde je opět zřetelný důkaz, že trenčkot pochází z pánského šatníku. Velké čtyřdírkové knoflíky ve dvou řadách jsou pro něj typické. Ale není nic jednoduššího než knoflíky odpárat a našít si nějaké vlastní, originální a barevné. Pro oživení. Ovšem rozparek v zadní části kabátu by měl zůstat zachován.

Pásek a všité kapsy

Pásek k trenčkotu neodmyslitelně patří, stejně jako áčkový střih a podélné kapsy kopírující strohou linii bočních švů. Když látkový pásek vyměníte za kožený, kabát hned působí rafinovaněji. A pokud trefíte i sponu tak, že si bude rozumět s knoflíky, super model lichotivý k postavě je na světě.

Škola stylu

Barva velbloudí srsti je velmi nadčasová, ale původní pogumované materiály vystřídaly lněné látky nebo ty bavlněné, třeba s příměsí viskózy. Současný trenčkot si už těžko spletete s vojenskou uniformou. Často má zajímavě řasené klopy, lemy s volánky, nabírané rukávy a atypické prošívání.

K elegantnímu trenčkotu nikdy nenoste zvonové nohavice. Dvě „áčka“ pod sebou se trochu tlučou a zbytečně potlačí efekt přesýpacích hodin, který vznikne přepásáním. Pokud kalhoty, tak ideálně roury nebo ty rovného střihu. A co sluší baloňákům nejvíce? Samozřejmě kratší sukně a šaty, ať už na tělo, nebo kolové. A vysoké lodičky! Odhalené nohy dokážou i ten nejstřízlivější model posunout hodně vysoko.