Dobrou zprávou pro všechny milovnice džínsů je to, že je můžou nosit všichni, tedy i ti, co jsou při těle. Důkazem je americká plus-size modelka Tara Lynn, která obléká velikost 48, a přesto je neskonale sexy v sedmiosminových slimkách a retro lodičkách. A džíny měla ve své oblibě i Marilyn Monroe.

Džíny na pondělí: super slim

Džíny „Iggy Pop“, tedy úzké ze všech stran a pevně obepínající zadek, boky a nohy, se poslední dobou stáhly trochu do pozadí. Ale některé věrné fanynky na ně stále nedají dopustit. Pokud je chcete nosit a vypadat v nich skvěle, nesmí vám za žádnou cenu zplošťovat hýždě, odhalovat břicho nebo bránit v dýchání. Velmi důležitým detailem je správná délka nohavic, musí být nakrabacené nebo rovné jako prkno ve stylu 60. let. Nic mezi tím…

Džíny na úterý: do zvonu

Módní experti jim říkají „flare“, a přitom jsou to stejné kalhoty, jaké nosila Diane Keatton v 70. letech. Zvonové kalhoty prodlužují nohy a zvedají hýždě. Pokud jste trochu při těle, zvolte raději boot-cut, to znamená rozšiřující se od kolen dolů. V každém případě pamatujte na velkou záložku, která by měla téměř zakrýt botu, a přidejte podpatky a vypasovaný vršek nebo košili, kterou si zastrčíte do kalhot.

Džíny na středu: boy friend

Jakmile najdete toho správného chlapíka, zmocněte se jeho džínsů. Jsou vám trochu větší? To je právě to, o co u tohoto střihu jde. Můžete použít pásek a vytvořit tak v kontrastu s volnými nohavicemi a nízkým sedem vosí pas. Tričko nebo košili zastrčte dovnitř, srolujte nohavice a nazujte jehlové podpatky nebo polobotky na masivní surové podrážce. Pánské džíny sluší i korpulentnějším postavám.

Džíny na čtvrtek: rovné nohavice

Tuhle klasiku si v poslední době oblíbila i mladší generace. Nosí se ohrnuté, ale i nařasené přes boty, s vysokými podpatky či bez. Tyhle džíny mohou být i součástí pracovního dress code. Pokud je vyvážíte projmutím sakem nebo podkasaným topem, budete vypadat perfektně.

Džíny na pátek: fantasticky barevné a zdobné

Tento styl džínsů se vrací v cyklech. Teď měly tyhle denimové kalhoty pár let utrum, ale blýská se na lepší časy. Pokud se obléknete do rumělkové, citronové nebo světle růžové džínoviny, volte střídmý vršek – barvou i střihem. A máte-li zálusk na pajetky, barevné nýty, korálky a vyšívání, i tady platí, že doplňující vrchní kousek musí být nenápadný. Stejně tak i doplňky!

Co jste možná nevěděli o džínách:

  • Džíny mají narozeniny 20. května, protože v roce 1873 získali J. Davis a L. Strauss patent na jejich výrobu.
  • Původní název džínsů byl „kombinéza do pasu“.
  • Malá kapsička vpředu byla určena na kapesní hodinky.
  • V době, kdy se džíny nosily jako oblečení do továren, měly dámské střihy zip na boku, pánské klasicky uprostřed.
  • Džíny byly v 60. letech v USA považovány za projev vzpoury mladé generace a nesmělo se v nich chodit například do restaurací či kin.
  • V roce 1951 nebyl zpěvák Bing Crosby vpuštěn do hotelu, protože měl na sobě džíny. V reakci na to pro něj Levi Strauss navrhl vlastní bundu.
  • V Severní Koreji jsou modré džíny zakázané jako symbol kapitalismu. A zakázané jsou také skinny džíny.
  • V roce 2001 zakázal George Bush zaměstnancům Oválné pracovny nosit džíny.
  • Jedna z nejkvalitnějších džínovin současnosti pochází z Japonska a je ceněná pro ruční výrobu.
  • V Japonsku si můžete džíny koupit v prodejních automatech. 

Zdroj: vlasta.cz Džíny – Wikipedie (wikipedia.org)

Související články